Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

News TV Republika: „Neo-sędziowie” orzekają w sprawach Gasiuk-Pihowicz i Napieralskiego!

Politycy koalicji 13 grudnia, którzy wielokrotnie publicznie kwestionowali status sędziów powołanych po 2018 roku, nie protestują, gdy ci sami sędziowie prowadzą ich prywatne sprawy - ujawniła Telewizja Republika. W tym gronie znajduje się Kamila Gasiuk-Pihowicz, Grzegorz Napieralski, a także... sędzia Waldemar Żurek.

Kamila Gasiuk-Pihowicz
Kamila Gasiuk-Pihowicz
Zbyszek Kaczmarek - Gazeta Polska

Kwestionowali status sędziów, ale podczas rozpraw nie protestowali!

W 2017 roku rząd PiS przeprowadził reformę sądownictwa. Zgodnie z nowymi przepisami, członków KRS zaczął wybierać Sejm. Wcześniej wybierały ich środowiska sędziowskie. Reforma ta była i jest krytycznie oceniana przez część środowiska prawniczego i polityków obecnej koalicji 13 grudnia. Sędziowie powoływani po 2018 roku są nazywani przez przedstawicieli władzy "neo-sędziami". 

Portal tvrepublika.pl ujawnił, że politycy koalicji 13 grudnia, którzy publicznie kwestionowali status sędziów powołanych po 2017 roku, sami nie mają żadnych zastrzeżeń, jeśli prowadzą... ich sprawy.  Chodzi m.in. o Kamilę Gasiuk-Pihowicz. 

"W sierpniu 2022 roku w Sądzie Okręgowym w Warszawie toczyła się sprawa rozwodowa europosłanki Koalicji Obywatelskiej Gasiuk-Pihowicz, którą rozstrzygał sędzia Artur Grajewski. Ówczesna posłanka znała go doskonale z posiedzeń sejmowej komisji sprawiedliwości, podważając jego status. Podczas posiedzenia sądu nie złożyła jednak wniosku o wyłączeniu go z orzekania w jej prywatnej sprawie cywilnej"

– czytamy na portalu.

W publikacji wskazano też na sprawę rozwodową innego polityka KO - Grzegorza Napieralskiego, która odbyła się w tym samym sądzie. Sprawę rozstrzygała sędzia Agnieszka Kutyna w styczniu 2024 roku, która także otrzymała nominację po 2017 roku. Zarówno Gasiuk-Pihowicz, jak i Napieralski, nie odpowiedzieli na prośbę o udzielenie komentarza w tej sprawie.

Kamila Gasiuk-Pihowicz we wrześniu br. mówiła, że "neosędziowie nie są i nie będą bowiem legalną częścią wymiaru sprawiedliwości". Z kolei Grzegorz Napieralski przekonywał dwa lata temu, że "dziś mamy tak zwaną neo-KRS, w której tak naprawdę są powołani ludzie Zbigniewa Ziobro". 

Sprawa sędziegoWaldemara Żurka 

Portal pisze również o sprawie sędziego Waldemara Żurka, który wielokrotnie publicznie krytykował reformę sądownictwa przeprowadzoną przez rząd Zjednoczonej Prawicy. 

"Jego prywatną wygraną w pierwszej instancji sprawę, która dotyczy pozwu przeciwko jednemu z banków w sprawie kredytu, ważyła sędzia Aleksandra Orzechowska. Również tzw. neosędzia. Sędzia Żurek nie protestował"

– wskazano w artykule.

Sędzia Żurek pytany przez dziennikarza Republiki o tę sprawę, wskazał: "Obowiązuje mnie tajemnica sprawy, bo nie występuje w niej sam. Proszę to zrozumieć. Jak znajdę czas, to chętnie z Państwem porozmawiam o wielu tematach wymiaru sprawiedliwości. Na żywo"

 



Źródło: tvrepublika.pl, niezalezna.pl

#KRS #Kamila Gasiuk-Pihowicz #sędziowie #sądownictwo #bezprawie Tuska

mm