"Apeluję do rządu, aby nie zapominać - w tej wielkiej geopolityce i regulacjach europejskich - o losie polskich przedsiębiorców, którzy każdego dnia walczą o to, aby utrzymać się na rynku i aby ich gospodarstwa domowe rozwijały się szczególnie w okresie świątecznym" - mówił podczas dzisiejszej wizyty na Podkarpaciu Karol Nawrocki, obywatelski kandydat na prezydenta RP.
Dziś rano Karol Nawrocki kontynuując objazd po Polsce, odwiedził Nisko w woj. podkarpackim. Kandydat obywatelski na prezydenta RP spotkał się z przedsiębiorcami prowadzącymi firmę produkującą wybory stalowe. Podzielił się efektami swojej rozmowy z właścicielami.
"Chciałem dziś podzielić się z Państwem historią p. Wojciecha i p. Tomasza, którzy są właścicielami firmy Galena Stal, założonej w roku 1997. Spotykają się z Polakami widzę w jakim napięciu, w związku z cenami żywności, z nadchodzącymi świętami Bożego Narodzenia, jest polski obywatel, polskie społeczeństwo. Stąd ten pomysł, aby dzisiaj mówić o rzeczach optymistycznych - o tym, jak to polskim przedsiębiorcom tutaj w Nisku na Podkarpaciu udało się założyć rodzinną firmę, udało się produkować produkować produkty stalowe. Już od wielu lat będąc częścią ważnego rynku stalowego, rynku hutniczego. Miała być to dziś wyłącznie historia sukcesu, która powiałaby głębokim optymizmem. Natomiast, po spotkaniu, muszę powiedzieć o pewnych rzeczach, które są faktami i rzeczywistością - o których rozmawialiśmy podczas tego spaceru"
I kontynuował: "i ta właśnie historia sukcesu będzie miała ten dodatkowy załącznik, niezbyt optymistyczny, ale który odnosi się do spraw zagranicznych polskiej gospodarki i ekonomii".
Z jednej strony, obiektywna nadprodukcja stali na świecie i problem ze stalą, który jest wypadkową - tak jak mówię - spraw geopolitycznych, związanych i z Covidem i z kryzysem wojennym w naszej części świata. Obiektywna rzecz odnosząca się do spadku produkcji spadku w Europie na poziomie około 7 procent. W Polsce samej ten procent, niestety, jest wyższy.
Jak dodał: "to powoduje, że przemysł hutniczy, który jest tak ważny dla polskiej gospodarki i produkty stalowe, ale także warsztat i firma - ta rozwijająca się firma p. Wojciecha i p. Tomasza, mają konkretne problemy związane z obiektywnymi geopolitycznymi, ale także europejskimi trendami".
"Natomiast wszyscy byśmy wymagali, ja jako obywatelski kandydat na prezydenta RP, wymagam od każdego polskiego rządu tego, aby wprowadzając kolejne regulacje płynące szczególnie z UE, brać pod uwagę nie tylko trendy geopolityczne, nie tylko eko-terroryzm, który płynie z Brukseli w ramach "Zielonego Ładu", ale też emocje tych firm, które od wielu lat starają się utrzymać i budować swój dobrobyt na rynku stalowym"
Nawiązując do rozmowy odbytej z przedsiębiorcami, kandydat na prezydenta RP wskazał: "usłyszałem, że podatek ETS, podatek emisyjny, jest właściwie podatkiem Unii Europejskiej, który wpływa na produkcję produktów stalowych tak jak tu - w Nisku".
Chciałem podkreślić, że w nowej ustawie osłonowej zabrakło miejsca dla polskich przedsiębiorców, więc jest to element, które wprowadza w życie takich firm, niepewności. A ten wpływa na funkcjonowanie tej historii sukcesu.
Apeluję do rządu, aby nie zapominać - w tej wielkiej geopolityce i regulacjach europejskich - o losie polskich przedsiębiorców, którzy każdego dnia walczą o to, aby utrzymać się na rynku i aby ich gospodarstwa domowe rozwijały się szczególnie w okresie świątecznym. Mamy w Polsce wspaniały przedsiębiorców, których jako przyszły prezydent RP będę otaczał swoją opieką.