Sytuacja Litwy, Polski i Łotwy na granicy z Białorusią oraz sytuacja na Białorusi były tematem spotkania w Wilnie wiceszefowej dyplomacji USA z ministrem spraw zagranicznych Litwy Gabrieliusem Landsbergisem.
„Potępiamy podejmowane przez reżim Łukaszenki próby brutalnego i nieludzkiego organizowania nielegalnych przepływów migracyjnych przez granicę w celu odwrócenia uwagi społeczności międzynarodowej od przerażających naruszeń popełnianych wobec Białorusinów” – oświadczyła podsekretarz stanu USA podczas konferencji prasowej.
„Uznajemy obowiązek państwa litewskiego i innych krajów dotkniętych (kryzysem migracyjnym wywołanym przez Mińsk - red.) w kwestii ochrony ich granic” - podkreśliła Zeya.
Wiceszefowa amerykańskiej dyplomacji potępiła władze w Mińsku za łamanie praw człowieka i przetrzymywanie więźniów politycznych oraz wezwała do ich uwolnienia. Pochwaliła Litwę za „hojne wsparcie” dla białoruskiego ruchu demokratycznego i wyraziła poparcie dla aspiracji narodu białoruskiego, by zbudować „demokratyczną, wolną i dostatnią przyszłość”.
Landsbergis zapewnił o swojej wdzięczności wobec Stanów Zjednoczonych za „wyrażenie bardzo wyraźnego, jednoznacznego poparcia zarówno dla Litwy, jak i innych krajów, które znalazły się w obliczu tej niezwykłej sytuacji na naszej granicy”.
Minister przypomniał też, że celem rządu litewskiego jest m.in. zacieśnianie więzi z demokratycznymi krajami w regionie Azji, Indii i Pacyfiku, a jako wyraz tego dążenia wskazał otwarcie w czwartek w Wilnie tajwańskiego Biura Przedstawicielskiego.
Zeya uczestniczy w Wilnie w międzynarodowym forum „Przyszłość Demokracji”, organizowanym przez litewskie MSZ w dniach 19-20 listopada. Jednym z celów konferencji jest pomoc w przygotowaniach do zainicjowanego przez prezydenta USA Joe Bidena szczytu demokracji, który odbędzie się w dniach 9-10 grudnia.
"Spotkanie z wiceminister spraw zagranicznych USA było doskonałą okazją do omówienia naszych wspólnych wysiłków na rzecz wspierania demokracji, praw człowieka i uniwersalnych wartości. Nie możemy się doczekać dalszej pracy na forum "Przyszłość Demokracji" - napisał na Twitterze litewski resort dyplomacji.
Foreign Minister @GLandsbergis: Meeting with #US 🇺🇸 @UnderSecStateJ Uzra Zeya was a timely opportunity to discuss our common efforts to support democracy, human rights and universal values. Looking forward to continuing our work at the Future of Democracy #FoDVilnius2021 forum! pic.twitter.com/PGYZU1VcaE
— Lithuania MFA (@LithuaniaMFA) November 19, 2021