Jak komisje śledcze zdemaskowały głupotę polityków od ośmiu gwiazdek Czytaj więcej w GP!

KRS o uchwale w sprawie Trybunału Konstytucyjnego: Zaprzeczenie idei demokratycznego państwa prawa

Uchwała Sejmu w kontekście działalności Trybunału Konstytucyjnego stanowi w istocie rzeczy zaprzeczenie idei demokratycznego państwa prawa i jest wielopłaszczyznowo niezgodna z Konstytucją - stwierdza Krajowa Rada Sądownictwa, odnosząc się do przyjętej przez posłów uchwały z dnia 6 marca. Sędziowie podkreślają, że odpowiedzialność za anarchię w wymiarze sprawiedliwości, która może nastąpić w wyniku przyjęcia aktu ponoszą funkcjonariusze publiczni, którzy by się do niego zastosowali.

Trybunał Konstytucyjny
Trybunał Konstytucyjny
fot. Bartosz Kalich - Gazeta Polska

6 marca Sejm - głosami 240 "za", 197 "przeciw" - przegłosował uchwałę "w sprawie usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego lat 2015-2023 w kontekście działalności Trybunału Konstytucyjnego". Czytamy w niej, że w "Sejm RP apeluje do sędziów Trybunału Konstytucyjnego o rezygnację, a tym samym o przyłączenie się do procesu demokratycznych przemian". Warto zaznaczyć, że już wcześniej "na mocy" uchwały rządząca koalicja dokonywała bezprawnych zmian w innych instytucjach. 

"Bezprawny zamach na TK"

Do aktu odniosło się w uchwale Prezydium Krajowej Rady Sądownictwa. - Uchwała Sejmu RP z 6 marca 2024 r. podważa zaufanie do konstytucyjnych organów, godzi w porządek prawny, wbrew tytułowi nie usuwa skutków rzekomego kryzysu konstytucyjnego. Podjęta pod pozorem przywracania praworządności stanowi kolejny bezprawny zamach na konstytucyjny organ państwa - Trybunał Konstytucyjny - czytamy w dokumencie.

Prezydium KRS zaznacza, że uchwała Sejmu "została podjęta bez podstawy prawnej i poza zakresem jego kompetencji". Ponadto "narusza wartości państwa prawa" i "podważa konstytucyjne fundamenty państwa, kwestionując inwestyturę sędziów Trybunału Konstytucyjnego". - Uchwała Sejmu stanowi w istocie rzeczy zaprzeczenie idei demokratycznego państwa prawa i jest wielopłaszczyznowo niezgodna z Konstytucją RP - podkreślono.

"Krajowa Rada Sądownictwa oświadcza, że odpowiedzialność za ewentualne zachowania godzące w Trybunał Konstytucyjny i jego sędziów, w orzecznictwo Trybunału, a mogące skutkować zaburzeniami funkcjonowania i ciągłości pracy Trybunału, w konsekwencji zaś anarchią w wymiarze sprawiedliwości, ponoszą funkcjonariusze publiczni, którzy zastosowaliby się do uchwały Sejmu"

– zaznaczono w uchwale.

Poniżej pełna treść Uchwały Prezydium Krajowej Rady Sądownictwa z dnia 8 marca 2024 r.:

Uchwała KRSKrajowa Rada Sądownictwa / x.com

 

 



Źródło: niezalezna.pl

#Trybunał Konstytucyjny #uchwała #Krajowa Rada Sądownictwa