Ministra edukacji Barbara Nowacka poinformowała, że w planach resortu jest wprowadzenie od 1 września 2025 r. nowego przedmiotu pod nazwą edukacja obywatelska. Będzie on nauczany w klasach II szkół ponadpodstawowych w wymiarze dwóch godzin tygodniowo. W ocenie szefowej MEN, druga klasa szkoły ponadpodstawowej to właściwy czas na wprowadzenie takiego przedmiotu.
Nowy przedmiot ma zastąpić wprowadzony przez rząd Zjednoczonej Prawicy przedmiot "Historia i Teraźniejszość".
Dzisiaj Nowacka w Polsat News zdradziła, jaki jest cel tworzenia nowego przedmiotu.
Chyba wszyscy mamy poczucie, że potrzebujemy lepiej edukować, po co w ogóle są wybory. I też ta mobilizacja młodego pokolenia, ten zryw, który był w październiku, dał nam wszystkim nadzieję na partycypację młodego pokolenia. Ale demokracji nie ma się na zawsze, stąd m.in. kilka dni temu ogłosiłam, że przystępujemy do intensywnych prac nad przedmiotem edukacja obywatelska
– powiedziała.
Przyznała również, że to społeczne emocje były głównym motorem wyborczym w październiku 2023 r.
- Jest kilka powodów [niskiej frekwencji w wyborach samorządowych]. Po pierwsze emocje były trochę jak na grzybach, poza pewnie kilkoma ekscytacjami pojedynków głównie z perspektywy bardzo lokalnej, pewnie w mniejszych miejscowościach (...), natomiast w skali kraju to nie było specjalnie wielkich emocji. (...) Nasz wyborca uznał, że 15 października praca została wykonana, więc trochę w mniejszym stopniu się angażował - dodała.