Wyzwiska Senyszyn na 1 marca
Była posłanka Lewicy i PPS ma zapłacić na rzecz Stowarzyszenia Rodzin Żołnierzy Wyklętych 10 tys. zł, zamieścić oświadczenie oraz wykasować treści z wpisów w mediach społecznościowych, obrażające pamięć żołnierzy. Chodzi o kilkanaście wpisów opublikowanych na platformie X (wówczas Twitter) w latach 2014-2019, w których lewicowa polityk wyzywa Niezłomnych m.in. od „bandytów”, którzy „mordowali Polaków” i „kolaborowali z Niemcami” czy „katrupili bezbronne kobiety i dzieci”. Nazwała też bohaterów „bandami wyrzutków społecznych, nierobów i frustratów czekających na III WŚ”.
Była posłanka robiła to bezkarnie latami, szczególnie uaktywniając się w okolicach 1 marca, tj. w Narodowym Dniu Żołnierzy Wyklętych.
Prawa do godności narodowej
W styczniu 2024 r. Stowarzyszenie Rodzin Żołnierzy Wyklętych wniosło przeciwko Joannie Senyszyn pozew o naruszenie dóbr osobistych, tj. prawa do dumy i tożsamości narodowej, prawa do kultywowania pamięci o swoich przodkach, do niezakłamanej historii, do godności osobistej oraz kultu zmarłych żołnierzy wyklętych.
Członkowie stowarzyszenia zaznaczyli, że publikacje obraźliwych wpisów przez pozwaną spowodowały negatywne wypowiedzi innych. Część z powodów przypomniała sobie wówczas analogiczne zwroty kierowane w ich kierunku w formie wyzwisk usłyszanych jeszcze w dzieciństwie.
Sąd zdecydował
Gdański sąd uznał, że tożsamość i godność narodowa należą do katalogu chronionych dóbr osobistych. Zaznaczył, że wolność słowa, na którą powoływała się Senyszyn, wiąże się nierozerwalnie z odpowiedzialnością za słowo.
Ostatecznie sąd pierwszej instancji nakazał Joannie Senyszyn opublikować przeprosiny.
„Ja, Joanna Senyszyn, na mocy prawomocnego wyroku sądowego przepraszam członków Stowarzyszenia Rodzin Żołnierzy Wyklętych w Warszawie (…) za obraźliwe wpisy na portalu internetowym (…) na temat Żołnierzy Wyklętych tj. określające ich jako morderców, bandytów, gwałcicieli, grabieżców, kolaborantów z okupantem hitlerowskim oraz jako osoby, które torturowały i zastraszały Polaków. Prezentowane wpisy były nieścisłe i w sposób nieuprawniony uogólnione. Wyrażam ubolewanie z powodu naruszenia dóbr osobistych wyżej wymienionych osób w postaci ich prawa do pamięci o osobach zmarłych i prawa do dumy z dokonań ich przodków tj. Żołnierzy Wyklętych”
– czytamy m.in. w oświadczeniu.