Wydział do Spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Warszawie prowadzi śledztwo w sprawie ujawnienia archiwalnej części Planu Użycia Sił Zbrojnych RP WARTA-00101 z 2011 roku, która zakładała obronę na linii Wisły i oddanie połowę Polski rosyjskiemu wrogowi w razie konfliktu. Postępowanie zostało wszczęte na podstawie zawiadomienia złożonego przez Jarosława Stróżyka. W tej sprawie przedstawiono już zarzuty byłemu szefowi MON Mariuszowi Błaszczakowi. Dziś ma usłyszeć je też prof. Sławomir Cenckiewicz, współautor serialu "Reset".
Bronią prof. Cenckiewicza. "Zarzuty są bezpodstawne"
W obronie prof. Sławomira Cenckiewicza stanęli byli członkowie i eksperci Państwowej Komisji ds. Zbadania Wpływów Rosyjskich, której szefował historyk.
- My, niżej podpisani, byli członkowie i eksperci Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007–2022, wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec działań Prokuratury Okręgowej w Warszawie skierowanych przeciwko prof. dr. hab. Sławomirowi Cenckiewiczowi. Z całą stanowczością stwierdzamy, że postawienie prof. Cenckiewiczowi zarzutów w śledztwie dotyczącym odtajnienia przez byłego Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka fragmentów Planu Użycia Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej „Warta” z 2011 roku stanowi akt politycznej retorsji - czytamy w oświadczeniu, do którego dotarł portal Niezalezna.pl.
Podkreślamy, że zarzuty te są bezpodstawne i pozbawione podstaw merytorycznych. Kwestionujemy legalność działań prokuratury w tej sprawie, zwracając uwagę, że postępowanie prowadzi prokurator nieprawidłowo wyznaczony na stanowisko w 8 Wydziale do Spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Prokurator ppłk Marcin Maksjan, o którym mowa, działa w warunkach ewidentnego konfliktu interesów – nie tylko jako syn byłego funkcjonariusza komunistycznych służb specjalnych oraz Wojskowych Służb Informacyjnych, lecz także jako członek organizacji Lex Super Omnia, której działalność budzi poważne wątpliwości co do jej apolityczności.
– napisali eksperci.
Pragniemy zwrócić uwagę na szerszy kontekst tej sprawy - wskazali autorzy listu.
"Prof. Sławomir Cenckiewicz kierował pracami Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007–2022. Komisja w swoim raporcie ujawniła nieakceptowalne powiązania kierownictwa Służby Kontrwywiadu Wojskowego z Federalną Służbą Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej w okresie 2010–2014 oraz wskazała na poważne zaniedbania w nadzorze nad służbami specjalnymi ze strony ówczesnego Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska i podległych mu ministrów. Śledztwo przeciwko prof. Cenckiewiczowi zostało wszczęte na podstawie zawiadomienia złożonego przez obecnego szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego, gen. bryg. Jarosława Stróżyka. Co więcej, prof. Cenckiewicz pełni istotną rolę w sztabie wyborczym obywatelskiego kandydata na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, dr. Karola Nawrockiego, którego potencjalne zwycięstwo w wyborach prezydenckich może zachwiać obecnym układem władzy" - czytamy.
Oświadczamy, że w pełni solidaryzujemy się z prof. Sławomirem Cenckiewiczem, wyrażając najwyższe uznanie dla jego dorobku naukowego i zaangażowania w obronę bezpieczeństwa państwa. Zdecydowanie popieramy organizację wiecu w jego obronie w dniu 8 maja 2025 roku w Warszawie i wzywamy do udziału w tym wydarzeniu wszystkie osoby podzielające nasze stanowisko. Wyrażamy niezłomne poparcie dla prof. Sławomira Cenckiewicza!
– kończą podpisani.
Pod listem podpisali się:
- gen. bryg. Andrzej Kowalski, b. Zastępca Przewodniczącego Państwowej Komisji
- prof. Andrzej Zybertowicz, b. członek Państwowej Komisji
- dr Łukasz Cięgotura, b. członek Państwowej Komisji
- Arkadiusz Puławski, b. członek Państwowej Komisji
- dr Marek Szymaniak, b. członek Państwowej Komisji
- dr Michał Wojnowski, b. członek Państwowej Komisji
- dr hab. Przemysław Żurawski vel Grajewski, b. członek Państwowej Komisji
- mec. Anna Szeląg, b. ekspert Państwowej Komisji
- płk Mariusz Kozłowski, b. ekspert Państwowej Komisji
- Piotr Woyciechowski, b. ekspert Państwowej Komisji