Nagroda im. Grzegorza I Wielkiego, którą przyznaje redakcja miesięcznika „Niezależna Gazeta Polska – Nowe Państwo”, to wyróżnienie dla tych, którzy w sposób szczególny stanęli w obronie prawdy w życiu publicznym.
Grzegorz 2013 trafi już niebawem do rąk byłego premiera Jana Olszewskiego. Minęło 21 lat od pamiętnej nocy 4 czerwca, kiedy to większość sejmowa pod wodzą ówczesnego prezydenta i wsparciu jakże wielu dzisiejszych medialnych gwiazd doprowadziła do obalenia pierwszego niekontrolowanego przez komunistyczne układy gabinetu kierowanego przez naszego Laureata. Premier Olszewski i jego współpracownicy chcieli niepodległej, niepostkomunistycznej Polski. Ich misję przerwała mobilizacja obozu, który czuł się związany przede wszystkim ustaleniami z Magdalenki, a nie interesem Rzeczypospolitej.
Determinacja Jana Olszewskiego w oswobadzaniu Polski z pęt podległości wobec Moskwy, w ujawnianiu prawdy o naszej najnowszej historii nie tylko uświadomiła bardzo wielu Polakom siłę komunistycznych powiązań, ale przede wszystkim była zachętą do zabiegania o Rzeczpospolitą bez balastu PRL – w każdym wymiarze. Nie będzie przesadą stwierdzenie, iż Jan Olszewski wywarł ogromny wpływ na pokolenie patriotycznej młodzieży, która przez wiele następnych lat (również jako ludzie dorośli) potrafiła upomnieć się o Polskę wolną od zobowiązań wobec komunistycznych zbrodniarzy czy współpracowników bezpieki. Rząd premiera Olszewskiego rozpoczął ujawnianie prawdy o najnowszej historii naszego kraju. Po ponad 21 latach widać, jak niezwykle trudna była to misja. Choć kilka lat działania IPN pod kierownictwem nieodżałowanego prof. Janusza Kurtyki było krokiem milowym na drodze odkłamywania dziejów PRL, to nadal każdy, kto podejmie próbę ujawnienia przeszłości osób publicznych, jest narażony na ataki w treści przypominające te z czasów Jana Olszewskiego. O dziwo,
nawet główni pałkarze pozostali ci sami. W 2009 r. gwiazda telewizji TVN prosiła o recenzowanie publikacji IPN rzecznika zbrodniarza Jaruzelskiego. Osobnik, który całe swoje życie poświęcił odbieraniu Polakom godności i wolności, w oswobodzonej z komunistycznej niewoli Rzeczypospolitej został wykreowany na autorytet perorujący o prawach obywatelskich. To tylko jeden z morza przykładów uświadamiających siłę układów z Magdalenki, przeciwko którym publicznie i zdecydowanie po raz pierwszy wystąpił premier Olszewski i jego rząd.
Nagroda im. Grzegorza I Wielkiego jest wyrazem szacunku dla Jego zdecydowania i odwagi.
Źródło: Gazeta Polska Codziennie
Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Katarzyna Gójska-Hejke