"Sąd odmówił bycia marionetką władzy" - tak o postanowieniu sądu o zwróceniu kuriozalnego pozwu neo-TVP przeciwko Telewizji Republika mówił prezes pozwanej stacji Tomasz Sakiewicz. - Oznacza to, że w Polsce są sądy, dla których prawo ma znaczenie - podkreślił Sakiewicz.
Sąd Okręgowy w Warszawie zwrócił neo-TVP pozew przeciwko Telewizji Republika, w którym zarządzający telewizją nominaci Sienkiewicza zarzucali Republice naruszenie praw autorskich do audycji "Jedziemy". Sąd stwierdził, że powództwo wytoczono nieprawidłowo w ten sposób, że... błędnie oznaczono stronę powodową. Sąd - powołując się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 18 stycznia 2024 r. - wskazał, że nie ma takiego podmiotu jak "TVP w likwidacji", a jest jedynie "TVP". To jeden z trzech błędów, jakie sąd wytknął składającym pozew.
Co oznacza to postanowienie sądu? O tym mówił Tomasz Sakiewicz w Telewizji Republika.
- Oznacza to, że w Polsce są sądy, dla których prawo ma znaczenie. To być może najważniejsza informacja tego dnia. Jeśli sądy będą przestrzegać prawa, to obywatele nie są bezbronni wobec władzy, która prawo lekceważy - powiedział prezes Telewizji Republika. - Obecna władza odrzuciła stan prawny obowiązujący w Polsce i postanowiła na siłę ustanawiać swoje reguły - dodał.
Sakiewicz dodał, że wiele konsekwencji rodzi to, że sąd przypomina, ze obowiązują decyzje Trybunału Konstytucyjnego, który opiera się na obowiązującym w Polsce prawie. "Sąd odmówił bycia marionetką władzy" - zwrócił uwagę prezes Republiki.
Władze podające się za władze TVP w likwidacji powinny natychmiast opuścić ten lokal, przedstawić rozliczenie, zapłacić za szkody
A kto miałby zapłacić za szkody? W ocenie Tomasza Sakiewicza, to "wszyscy, którzy przyczynili się do obecnej sytuacji" - od Bartłomieja Sienkiewicza po uzurpatorów i ich współpracowników.