W najnowszym numerze Tygodnika „Gazeta Polska” dostępnym w sprzedaży od środy 14 września 2022 r. szczególnie polecamy wspomnienie poświęcone zmarłej królowej Elżbiecie II oraz analizę Piotra Grochmalskiego na temat przyczyn spektakularnej klęski Rosjan. Będzie też o tym, jak w sprawie reparacji manipulowały służby Bundestagu, salonowych linczach na profesorach oraz rozmowa z socjologiem prof. Henrykiem Domańskim o szansach na powstanie jednego bloku wyborczego opozycji. Ponadto w numerze najważniejsze informacje i analizy z kraju i ze świata. Subskrybuj tygodnik - teraz 7-dniowy, bezpłatny okres próbny.
Zmarła królowa. Tę wiadomość przekazywały nie tylko media, ale też zwykli ludzie, wysyłając miliony wiadomości i dokonując wpisów w mediach społecznościowych. Odeszła bowiem więcej niż królowa Zjednoczonego Królestwa czy brytyjskiej Wspólnoty Narodów – odeszła monarchini, która była „od zawsze”, stanowiła część naszej zbiorowej wyobraźni i tożsamości. Wraz z jej śmiercią przepadł na dobre kawał „starego świata”.
- sylwetkę zmarłej brytyjskiej królowej przybliża Tomasz Łysiak.
Rosja jest zszokowana, a wściekły Putin, w trybie nadzwyczajnym, zwołał Radę Bezpieczeństwa. Ukraiński walec rozjechał na północy siły rosyjskie i przełamał front na głębokość 50 kilometrów. Wszystko zaczęło się od uderzenia ukraińskiego 6 września na 30-tysięczne miasto Bałaklija. Ale kontratak poszedł dalej, na Kupiańsk i Izium. Zdumiewające było tempo natarcia. Pod koniec trzeciego dnia, w piątek, według ocen Institute for the Study of War, amerykańskiego wojskowego think tanku, siły ukraińskie do tego momentu odzyskały kontrolę nad obszarem ponad 2,5 tysiąca kilometrów kwadratowych.
- więcej w analizie Piotra Grochmalskiego.
Od 1 września 2022 roku oficjalnym stanowiskiem RP w sprawie niemieckich reparacji jest „Raport o stratach wojennych”, przygotowany przez Instytut Strat Wojennych im. J. Karskiego. Dokumentem, na który powołują się Niemcy, jest z kolei raport opracowany przez Służby Naukowe Bundestagu w sierpniu 2017 roku. Jak sprawdziliśmy – to publikacja, która aż roi się od manipulacji i przekłamań.
- ujawnia Grzegorz Wierzchołowski.
Koniec marzeń o wspólnej liście nastąpił po wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 roku. Jaki był efekt? Nie wyszło, PiS zdecydowanie wygrało, a wynik Koalicji Europejskiej nie mógł zadowolić opozycji. Jaki sens ma połączenie tak różnych partii i programów w jedną całość?
– zastanawia się socjolog, prof. Henryk Domański. Ekspert nie wierzy w jeden blok opozycyjny na wybory i uważa, że podnosząc temat aborcji, nie uda się wygrać wyborów. Rozmawia Grzegorz Wszołek
Specjalistami od linczów na profesorach są osoby wykonujące mój zawód, czyli dziennikarze. Jest to dla nas zadanie nietrudne, a jego schemat pozostaje niezmienny. Profesorowie mają tę przypadłość, że pozostawiają po sobie pokaźne publikacje. Nikt od dziennikarzy nie wymaga, by zanim zaczną je krytykować, przeczytali je w całości. Wystarczy prześlizgnąć się wzrokiem po spisie treści książki i już wiemy, w którym rozdziale znajdziemy coś, do czego można się przyczepić. Teraz z owych setek czy tysięcy stron wystarczy wyrwać parę zdań z kontekstu, wyostrzyć ich wymowę, zmanipulować. I uzyskać komentarze znanych osób pełne oburzenia, o co w czasach silnej polaryzacji łatwo. Potem wrzucamy to do Internetu i zaraz pojawiają się tysiące komentarzy, że profesor to „debil”, „nieuk”, co „wysługuje się” dla zysków no i na koniec pada zawsze postulat: „zabrać mu profesurę”. Łatwizna!
- czytamy w tekście Piotra Lisiewicza.
Tygodnik "Gazeta Polska" dostępny w wygodnej prenumeracie cyfrowej
Sprawdź ofertę prenumeraty cyfrowej TUTAJ » prenumerata.swsmedia.pl oraz pod numerem telefonu 605 900 002 lub 501 678 819