W najnowszym numerze tygodnika „Gazeta Polska”, dostępnym w sprzedaży od środy 6 września 2023 r., szczególnie polecamy tekst Piotra Nisztora „Czy Rosja ma dane polskich żołnierzy? Wstrząsające śledztwo ws. prywatyzacji wojskowej spółki”. Będzie też historia o sportowej legendzie i swastyce w tle – redaktorzy „GP” dotarli do nienanych zdjęć Leopolda Tajnera. „Gazeta Polska” - tygodnik niepodległego Polaka. Zamów wygodną prenumeratę cyfrową.
Bogdan Klich, będąc ministrem obrony narodowej, zgodził się na prywatyzację spółki zarządzającej osiedlami wojskowymi w całym kraju, a także infrastrukturą krytyczną dostarczającą tam ciepło i wodę. Firmę wraz z danymi wojskowych, w tym żołnierzy jednostek specjalnych, kontrwywiadu i wywiadu wojskowego, przejęło litewskie przedsiębiorstwo, które główne interesy robiło w Rosji. Nie tylko posiadało szereg spółek w Sankt Petersburgu, ale jego strategicznym partnerem był Sbierbank, największy bank w Rosji, kontrolowany przez Kreml.
„Zostaniecie, dranie, rozliczeni co do grosza. Nie będzie to akt zemsty, ale sprawiedliwości. Już pięćdziesiąt lat nasza Ojczyzna dźwiga na swoim grzbiecie takie parchy jak wy. Przyjdzie jednak chwila, gdy Naród zrozumie, kto na nim żeruje” – pisał Roman Giertych w piśmie „Wszechpolak”. „Sojusz rosyjsko-polski ma tę ogromną zaletę, że byłby korzystny dla obydwu stron” – wyjaśniał z kolei w książce „Kontrrewolucja młodych”. Giertych tłumaczył później, że to jego poglądy z młodości, które potem porzucił. Ale to nieprawda. Gdy w 2012 roku abp Józef Michalik podpisał absurdalny wspólny apel z putinowskim, kagiebowskim patriarchą Cyrylem, Giertych tryumfował, że „piesek pisowski, który szarpał za nogawkę Polski Kościół i trzymał, żeby noga nie poszła za bardzo na wschód, został z kawałkiem szmaty w zębach”.
Leopold Tajner, legenda polskiego narciarstwa, podczas II wojny światowej wziął udział w konkursie skoków narciarskich organizowanych w Wiśle przez niemieckich nazistów – wynika z fotografii, do których dotarła „Gazeta Polska”. O tym, że pionier polskich skoków uczestniczył w ogóle w trakcie wojny w jakichś zawodach, nie wiedział nawet jego syn – słynny trener Apoloniusz Tajner.
Analizując działalność wywiadowczą przeciwko Polsce, trzeba zwracać uwagę na próby destabilizacji i stosowania elementów aktywnych, uderzających w poczucie bezpieczeństwa. A państwem wiodącym w tej dziedzinie jest Federacja Rosyjska.
To był szok dla Walerija Gierasimowa, szefa rosyjskiego sztabu. Potężny ukraiński atak przebił się przez drugą linię umocnień zbudowanych przez gen. Surowikina. Jeśli Ukraińcy utrzymają zdobyte pozycje i zachowają tempo natarcia, kontrofensywa może skończyć się spektakularnym sukcesem Kijowa.
Dokładnie dwa miesiące po buncie wagnerowców ich właścicielowi przydarzyło się to, czego chyba wszyscy się spodziewali: Jewgienij Prigożyn zginął w katastrofie swojego prywatnego samolotu. Co stanie się po śmierci Prigożyna z jego biznesem wartym setki miliardów rubli rocznie, prywatną armią i afrykańską siecią zaprzyjaźnionych reżimów?
10 września w podkarpackiej wsi Markowa odbędzie się wyjątkowa uroczystość. Beatyfikowana zostanie cała rodzina zamordowana brutalnie przez Niemców w czasie II wojny światowej. Józef i Wiktoria Ulmowie wraz z siedmiorgiem dzieci zostali zabici, bo odważyli się nieść pomoc swoim żydowskim sąsiadom. „Dodatkowym faktem bez precedensu jest to, że w tym akcie będzie beatyfikowane także dziecko nienarodzone, które w chwili śmierci było pod sercem matki” – podkreśla metropolita przemyski Arcybiskup Adam Szal.
Wielu ludzi jeszcze pociesza się, że astronomiczne lato kończy się dopiero 23 września. Fakty są jednak takie, że jesień zbliża się wielkimi krokami. Bociany odleciały do ciepłych krajów, dni stają się coraz krótsze, temperatury niższe, a słońce mniej intensywne. No i kwitną wrzosowiska. Niezawodny znak, że to już…
Tygodnik "Gazeta Polska" dostępny w wygodnej prenumeracie cyfrowej
Sprawdź ofertę prenumeraty cyfrowej TUTAJ » prenumerata.swsmedia.pl oraz pod numerem telefonu 605 900 002 lub 501 678 819