Polecamy pierwszy numer tygodnika "Gazeta Polska" w nowym roku. Z okładki spogląda na nas nie kto inny, jak Ryszard Kalisz. Jego obecność w tym miejscu jest nieprzypadkowa. Czytaj "GP", wybierz wygodną prenumeratę cyfrową.
Jest listopad 2014 roku. Ryszard Kalisz ostrzega, iż wmieszanie się polityków w kwestię uznania wyborów za ważne to „koniec demokracji”. Poucza publicznie Leszka Millera: „Od przeprowadzenia wyborów, od uznania ważności jest władza sądownicza… Wtedy, kiedy by władza polityczna miała uznawać… inaczej mówiąc, to jest koniec demokracji… Politycy kierują się kryterium interesu politycznego. A sędziowie kierują się kryterium prawa”. W 2025 roku ten sam Ryszard Kalisz chce zafundować nam to, przed czym ostrzegał: koniec demokracji, bo tym byłoby nieuznanie woli narodu, który wybierze w wyborach powszechnych prezydenta. Przeczytajcie tekst Piotra Lisiewicza.
Kępno to Londyn, zadymiarz Szczurek to „aktywista stawiający opór reżimowi”, z politykami koalicji 13 grudnia się imprezuje, Tuska hołdowniczo przeprasza, a niewygodnych dziennikarzy – ucisza. Tak od 12 miesięcy wygląda „czysta woda”, czyli (dez)informacja w wykonaniu nielegalnie przejętej TVP. Przypominamy największe „dokonania” neodziennikarzy telewizji publicznej w roku 2024. Wypunktował Grzegorz Wierzchołowski.
– Wyborów nie wygrywa się w sondażach, lecz przy urnach wyborczych, o czym niektórzy politycy zapominają. Musimy przekonać Polaków, by wybrali prezydenta, który zna ich problemy i pociągnie ich wizją. Trzeba zrobić wszystko, by przedstawiciel partii rządzącej, która oszukała wyborców rok temu, nie domknął systemu – mówi szef sztabu Karola Nawrockiego, poseł PiS Paweł Szefernaker. Polityk odpowiada też na pytania o to, czy Andrzej Domański wypłaci należne opozycji pieniądze z budżetu i o Ruch Ochrony Wyborów. Rozmawiał Grzegorz Wszołek.
Według doniesień portali branżowych Lasy Państwowe przygotowują się do postawienia 2500 turbin wiatrowych na swoim terenie. Wieże tych budowli mają sięgać 250 metrów. Turbiny najprawdopodobniej dostarczy niemiecki Siemens. Przeczytacie o tym w tekście Jacka Liziniewicza.
Odmiana „praworządności” w wykonaniu bodnarowców: pod ostrzał trafi li referenci śledztw z udziałem polityków koalicji 13 grudnia czy choćby sprawujący nad nimi nadzór lub szefowie prokuratur. Kto w przeszłości popełnił taką „zbrodnię”, musi się liczyć z dyscyplinarką, a może nawet zarzutami karnymi. Wystarczy też protest przeciwko bezprawnym działaniom. Polecamy artykuł Grzegorza Brońskiego.
Jeszcze tygodnie przed inauguracją 46. prezydenta USA Elon Musk pokazał, jak bardzo chce i może wpływać na politykę po republikańskiej stronie. Niektórzy zaczęli go nawet określać mianem „współprezydenta”. Sam Trump, póki co, stwierdza, że nie ma problemu z Muskiem, ale wpływowe głosy MAGA już starły się z właścicielem Tesli i platformy X. O tym, co dzieje się za oceanem, pisze Maciej Kożuszek.
Sabotaż rosyjski na Bałtyku to nic nowego. Ale tym razem Finom udało się złapać Rosjan na gorącym uczynku. I mamy precedens. Nic że tankowiec pod banderą Wysp Cooka, nic że niby przypadek z tą kotwicą. Służby kraju NATO działały zdecydowanie. Desant na statku, odprowadzenie na wody terytorialne, śledztwo. Precedens z Eagle S może zmienić losy nie tylko morskiej wojny hybrydowej, ale też fl oty tankowców-cieni, zapewniającej Moskwie pieniądze na wojnę. Warto przeczytać artykuł Antoniego Rybczyńskiego.
W listopadzie 2024 roku produkcja sprzedana przemysłu była niższa o 1,5 proc. niż w listopadzie 2023 roku, a w porównaniu z październikiem 2024 roku spadła o 5,4 proc. Niewiele przy tym wskazuje, by przemysł miał osiągać znacząco lepsze wyniki w bieżącym roku i wzmacniać wyniki całej gospodarki. W tekście Macieja Pawlaka przeczytacie m.in. o państwowych spółkach.
Obecnie rządzący resortem obrony narodowej to bardzo kreatywni ludzie. Jak twierdzi opozycja, w „kreatywny” sposób księgują na przykład budżet obronny. Problem w tym, że to, co stoi w tabelkach i prezentacjach, niespecjalnie ma się do rzeczywistości. Podobnego określenia można użyć w kontekście kontraktów dla armii. „Kreatywne” zbrojenia prowadzone są w MON w myśl zasady: „Jeżeli sukces, to nasz. Jeżeli wina, to poprzedników. Jak czegoś nie ma, to na pewno za chwilę będzie, a mniej lub inaczej nie znaczy gorzej”. Analizuje Konrad Wysocki.
Wejście ABW do klasztoru ojców dominikanów w Lublinie wstrząsnęło opinią publiczną. Takie siłowe wejście do obiektów sakralnych to bowiem przekroczenie norm cywilizacyjnych, od wieków uznawanych za obowiązujące na obszarze Europy. Przekraczali je, często w sposób bardzo brutalny, bolszewicy. Ale i oni mieli „znakomitych” poprzedników – Moskali, którzy jesienią 1861 roku wkraczali siłą do warszawskich kościołów i klasztorów. Odpowiedzią polskiego duchowieństwa było… zamknięcie świątyń. Ta, jedyna taka chyba w naszych dziejach, symboliczna manifestacja oporu została zobrazowana przez Artura Grottgera na serii wspaniałych grafi k z cyklu „Warszawa”. Jak doszło do owego „zamykania kościołów”? Pisze o tym Tomasz Łysiak.
Wystrzałowy Sylwester na Lubelszczyźnie z Republiką obejrzało grubo ponad 5 mln widzów. Zachwyceni byli też mieszkańcy Chełma i sami artyści. – Występuję na scenie od 40 lat, a takiego sylwestra jeszcze nie grałem, z taką dynamiką występów, z takim nasyceniem muzyką. To było fantastyczne – powiedział „Gazecie Polskiej Codziennie” Sławomir Świerzyński, lider zespołu Bayer Full. Koniecznie przeczytajcie tekst Sylwii Krasnodębskiej.
Od półtora roku otwarte pozostaje pytanie: co się dzieje z polskimi skokami narciarskimi? Poprzedni sezon w wykonaniu podopiecznych austriackiego szkoleniowca był słaby. Niewiele lepiej rozpoczął się tegoroczny sezon Pucharu Świata. Dziś nie ma zbyt wielu podstaw do optymizmu, bo w trwającym Turnieju Czterech Skoczni Polacy radzą sobie mizernie. Tylko Paweł Wąsek skacze na miarę oczekiwań. Przebłyski miewają Aleksander Zniszczoł i Jakub Wolny. Ogromny zawód sprawiają doświadczeni zawodnicy. Co dalej z polskimi skokami narciarskimi? Co dalej z trenerem Biało-Czerwonych Thomasem Thurnbichlerem? Pisze o tym Leszek Galarowicz.
Maraton prywatnych fi rm na Księżyc, uruchomienie teleskopu, którego zadaniem jest stworzenie precyzyjnej mapy nieba w podczerwieni, a także misja Ignis, czyli podróż w kosmos drugiego Polaka w historii – pierwsza połowa roku 2025 zapowiada się spektakularnie dla wszystkich zainteresowanych badaniami nad naszą galaktyką. Jan Przemyłski pisze o misjach, jakie czekają nas w 2025 roku.