To już ostatni numer "Gazety Polskiej" w 2024 roku! Pożegnajmy stary i przywitajmy nowy rok z wystrzałowymi szopkami. Zachęcamy do lektury i wyboru wygodnej prenumeraty cyfrowej.
Wolski kontra Łysiak, czyli najlepszy humor polityczny na początek 2025 roku. Warto przeczytać, co przygotowali autorzy - na pewno uśmiechniecie się nie raz. Szczęśliwego Nowego Roku!
Wystarczył rok rządów koalicji 13 grudnia, by rzekomo „niepraworządny” wymiar sprawiedliwości zmienić w ręcznie sterowany wymiar niesprawiedliwości. Fikcyjne losowania sędziów, manipulacje mające na celu dobranie „właściwego” składu sędziowskiego, wreszcie selektywne uznawanie wyroków oraz wymuszanie zeznań i ukrywanie dowodów – to nowa codzienność III RP. Przeczytacie o tym w tekście Grzegorza Brońskiego i Grzegorza Wierzchołowskiego.
Polacy muszą pilnować własnego bogactwa. Mam nadzieję, że gdy zbierzemy odpowiednią liczbę podpisów, to damy sygnał rządzącym, że społeczeństwo nie zgadza się na likwidowanie Polski. Udawało się nam do tej pory, więc musi nam się udać i tym razem – mówi Krystyna Szyszko ze Stowarzyszenia na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Polski im. Prof. Jana Szyszko. Rozmawia z nią Jacek Liziniewicz.
„Szlochające kobiety z dziećmi i flagi zwieszone z wielu domów i budynków fabrycznych do połowy masztu… Olbrzymie szeregi miejscowej ludności obchodzą wokół trumnę i wychodzą z sali szlochając. Wielu robotników zwolniło się nawet z zajęć, aby uczestniczyć w uroczystości” – tak robotniczy Luboń żegnał ks. Stanisława Streicha zastrzelonego przez Wawrzyńca Nowaka z Komunistycznej Partii Polski. Luboń, gdzie ludzi zwalniano z fabryk i rosło bezrobocie, był poddany silnej komunistycznej agitacji. Falę tę zatrzymał jeden człowiek – kochany przez robotników, potrafiący rozmawiać z tymi najbiedniejszymi i pogardzanymi, świetny organizator i absolwent filozofii klasycznej – ks. Stanisław Streich. Jego beatyfikacja w 2025 roku to znak od Pana Boga dla polskiego Kościoła, że nadal nad nim czuwa, tak jak wtedy, gdy Karol Wojtyła wstępował na Stolicę Piotrową. Polecamy tekst Piotra Lisiewicza!
Sędzia Hubert Błaszczyk trafił do więzienia, bo w PRL tworzył lokalne struktury Solidarności, a w stanie wojennym działał w podziemiu. Komuniści tym surowiej go ukarali, bo był… sędzią! Odmówił podpisania lojalki, współpracy z SB czy nawet wniosku o akt łaski. Po odzyskaniu wolności nadal był represjonowany, stąd decyzja o emigracji. Niestety, III RP o nim zapomniała. Wolna Polska zawiodła Pana Sędziego, w tym samym czasie hołubiła cały szereg sędziów stanu wojennego. Pisze o tym Konrad Wytrykowski.
Imigrant z Arabii Saudyjskiej wjechał samochodem w tłum na jarmarku świątecznym w Magdeburgu. Zginęło pięć osób, ponad 200 zostało rannych. Zamachowiec nie był islamistą. Według prokuratury mógł zaatakować, bo uważa, że władze niemieckie... islamizują Europę. W jego zachowaniu i poglądach jest wiele sprzeczności. Jedno jest za to pewne – po raz kolejny zawiodły niemieckie służby. Więcej w tekście Antoniego Rybczyńskiego.
Według belgijskich śledczych przedstawiciele Kataru i Maroka mieli przekazywać łapówki niektórym europosłom w zamian za wspieranie interesów tych krajów w Brukseli i Strasburgu. Dowodami w sprawie są m.in. materiały z inwigilacji prowadzonej z użyciem izraelskiego systemu deszyfrującego „Pegasus”, a także zeznania głównego podejrzanego, który poszedł na współpracę z belgijskimi śledczymi. Mimo to kluczowy wątek postępowania – związany z rolą w całej aferze marokańskiego wywiadu, mającego zbierać haki na europejskich przywódców – został umorzony. Warto przeczytać artykuł Piotra Nisztora.
Maciej Pawlak pisze: - Złoto zyskuje na popularności na całym świecie, zwłaszcza gdy wzrastają polityczne napięcia. Nie tylko w tym kontekście na uwagę zasługuje fakt, że w kwartałach II i III bieżącego roku Narodowy Bank Polski kupił najwięcej złota na świecie.
Od lat cyberprzestrzeń uznawana jest za pełnoprawną domenę operacyjną, równą swoim konwencjonalnym odpowiednikom. Nie dziwi więc, że z roku na rok znacząco zwiększa się liczba ataków dokonywanych przez hakerów, wymierzonych w kluczowe instytucje rządowe, wojskowe czy infrastrukturę krytyczną. Wśród krajów w Europie, które cyberprzestępcy szczególnie wzięli na celownik, jest Polska. Wiele wskazuje na to, że w 2025 roku wojna hybrydowa, w którą niewątpliwie wpisują się ataki hakerskie, będzie eskalować. Więcej w artykule Konrada Wysockiego.
Tradycyjnie po świętach księża zaczęli odwiedzać parafian w domach. W większości kolęda wróciła do swojej tradycyjnej postaci, choć nie zabraknie nowości. W niektórych parafiach na wiernych czekają specjalne wytyczne. Księżą będą też musieli się dostosować do „ustawy Kamilka”, która reguluje relacje dorosłych z nieletnimi. Część mediów jak co roku będzie szukać „sensacji” w stylu koperty wręczanej duchownemu. Nie zapominajmy jednak o najważniejszych pytaniach: jaki jest sens wizyty duszpasterskiej? Czego od niej oczekujemy? Odpowiedzi możecie poszukać w artykule Leszka Galarowicza.
Wiele lat temu Danuta Rinn pytała w swoim wielkim przeboju: „Gdzie ci mężczyźni, prawdziwi tacy, orły, sokoły, herosy!? Gdzie ci mężczyźni na miarę czasów? Gdzie te chłopy, gdzie?”. Choć tekst utworu autorstwa Jana Pietrzaka powstał 50 lat temu, to pytanie pozostaje nie tylko aktualne, lecz także nabiera dziś nowego wymiaru. W zmieniającym się w zawrotnym tempie świecie polscy mężczyźni stanowią jeden z ostatnich bastionów szarmanckości. Na czym polega i skąd się wziął ten swoisty fenomen? O tym w artykule Piotra Dmitrowicza.
10 czerwca 323 roku p.n.e. w Babilonie zmarł najsławniejszy wódz starożytności – Aleksander Wielki. W czasie swego krótkiego życia (żył zaledwie trzydzieści trzy lata) władca Macedonii dokonał czynów godnych mitycznych bohaterów. To, że śmierć zabrała tego herosa, wydawało się współczesnym nieprawdopodobne. Gdy do Hellady doszły wieści o jego zgonie, przyjęto je początkowo z niedowierzaniem, bo jak powiedział pewien Grek: „Gdyby Aleksander umarł, cały świat cuchnąłby jego trupem”. O pośmiertnych losach Aleksandra Wielkiego pisze Łukasz Czarnecki.
Gdy w 2020 roku na ekrany kin wchodził „Zenek” w reżyserii Jana Hryniaka, lamentom liberalnych mediów na disco polo nie było końca. Muzyka popularna spod znaku disco od początków transformacji jest solą w oku wielkomiejskiej inteligencji. Ale znakomitej większości Polaków to nie obchodzi – kolorowe sny wyśpiewane do prostych, tanecznych melodii wciąż kuszą do tańca i wywołują falę wzruszeń. O tym fenomenie więcej przeczytacie dzięki Krzysztofowi Wołodźko.
W 2014 roku rząd Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego przespał atak Afrykańskiego Pomoru Świń. Nieprzygotowana na ASF Polska nie poradziła sobie z tym problemem do dziś, a tysiące gospodarstw upadło. Dlatego zaniepokojenie budzi pojawienie się choroby niebieskiego języka, która już jest w Polsce. Powoli zaczyna się liczenie strat przez hodowców bydła. Polecamy tekst Jacka Liziniewicza.
Tysiące monet, doskonale zachowane figurki z brązu, złota korona, a także… całe jajka z początków naszej ery – m.in. takie rzeczy odnaleźli archeolodzy prowadzący badania na południu Toskanii, w mieście słynącym z gorących źródeł. Przez wieki osoby zażywające leczniczych kąpieli, wśród których byli także rzymscy cesarze, składały różnego rodzaju artefakty w ofierze, co było częścią starożytnych rytuałów religijnych i wierzeń.