Wczoraj, w Narodowym Dniu Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na Polakach, prezydent Wołodymyr Zełenski skierował do Rady Najwyższej projekt ustawy o nadaniu Polakom specjalnego statusu na Ukrainie. W imieniu ukraińskiego prezydenta ambasador Ukrainy w Polsce złożył po raz pierwszy w historii wieniec podczas państwowych uroczystości, które odbyły się na skwerze Wołyńskim w Warszawie. O znaczeniu tych wydarzeń i nie tylko o tym przeczytacie Państwo już we wtorkowej Gazecie Polskiej Codziennie – na papierze oraz online.
Minęło 79 lat od tzw. krwawej niedzieli, gdy na Wołyniu doszło do największej fali mordów na naszych rodakach. Wówczas ukraińscy nacjonaliści dokonali skoordynowanego ataku na mieszkańców 150 miejscowości. Zdaniem historyków w latach 1942–1947 na Wołyniu i w Galicji Wschodniej w sumie bestialsko zamordowanych zostało nawet ponad 100 tys. Polaków.
Precyzyjna liczba ofiar nie jest możliwa do ustalenia. OUN-UPA nie miała litości także dla Ukraińców, którzy pomagali naszym rodakom lub odmówili przyłączenia się do tego ludobójstwa.
Dla upamiętnienia ofiar tej tragicznej zbrodni 11 lipca w Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów. Główne uroczystości odbyły się wczoraj na skwerze Wołyńskim w Warszawie, a udział w nich wzięli m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, a także nowy ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz, który w imieniu prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego oddał hołd pomordowanym Polakom.
Więcej w Gazecie Polskiej Codziennie.
We wtorkowej „Codziennej” także:
Kilka tygodni przed rocznicą rzezi wołyńskiej środowiska prorosyjskie szczególnie zintensyfikowały propagandę antyukraińską. Swój przekaz rozpowszechniały głównie poprzez media społecznościowe. Twierdzono m.in., że Władimir Putin nakazał zaatakować Ukrainę w odwecie za ukraińskie ludobójstwo na Polakach. W rozpowszechnianie dezinformacji angażowało się m.in. Braterstwo Polsko-Rosyjskie.
W Polsce rośnie polityczna agresja. Opozycja wzywa do używania wariantów siłowych i sięgania do pozaprawnych metod, a jej retoryka trafia na podatny grunt. Wczoraj ABW podała informację o zatrzymaniu Piotra U., który nawoływał do zabójstwa prezydenta Andrzeja Dudy i groził premierowi Mateuszowi Morawieckiemu.
Amerykańskie wyrzutnie HIMARS okazały się znacznym wzmocnieniem ukraińskich zdolności bojowych. Mimo ich względnie niewielkiej liczby są niezwykle skuteczne w niszczeniu składów amunicji czy paliw. Rosjanie ponoszą tak duże straty, że muszą już rekrutować przestępców w zamian za amnestie.
Konserwatywny sędzia Clarence Thomas oburzył lewicę stwierdzeniem, że po aborcji Sąd Najwyższy powinien przyjrzeć się małżeństwom jednopłciowym. Wylała się na niego fala nienawiści, często o rasistowskim zabarwieniu, a petycję o jego impeachment podpisało już niemal 1,2 mln osób.
Dziewięć kobiet powiedziało niemieckim mediom, że podano im bez ich wiedzy narkotyki, kiedy brały udział w oficjalnej imprezie partii SPD. Następnie zostały wykorzystane seksualnie, a część z nich została okradziona. SPD od razu powiedziała o tym policji Bundestagu, śledztwo jest w toku.
Były kanclerz Gerhard Schroeder zadeklarował w niemieckich mediach, że mimo fali krytyki nie ma zamiaru zrywać bliskich związków z Putinem. Stwierdził również, że Niemcy nie powinny być krytykowane za wolne wysyłanie broni na Ukrainę, bo i tak nie pomoże Ukraińcom w pokonaniu agresora.
Więcej we wtorek w Gazecie Polskiej Codziennie. Wtorkowa „Codzienna” to 20 stron rzetelnych informacji i bezkompromisowej publicystyki. Serdecznie zapraszamy do lektury.