Lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk zapowiedział, że do końca września przedstawi na piśmie priorytety jego partii dotyczące środowiska. To kolejny przykład kiedy PO gra na czas. Podobne deklaracje Tusk składał rok temu, a kilka lat wstecz eksperci Platformy mieli napisać „Plan dla Puszczy Białowieskiej”. Czy tym razem będzie tak samo? Odpowiedzi na to i wiele innych pytań poszukamy już we wtorkowej Gazecie Polskiej Codziennie – na papierze oraz online.
Schemat jest zawsze taki sam. Wypowiedź polityka jest mocna, która się przebija do mediów. Następnie działacze Platformy Obywatelskiej deklarują, że w konkretnym terminie rozwiążą problem. Gdy jednak robi się cisza medialna, natychmiast zapominają o wcześniejszych obietnicach. Wiedząc, że wyborcy nie myślą o polityce w szerszej perspektywie. Tak było w czasie afery taśmowej, gdy Donald Tusk zapowiadał, że „do końca września” szef MSW wyjaśni sprawę i przedstawi opinii publicznej szczegółowy raport. Ten nigdy nie powstał, ale czas wystarczył by lider PO przeniósł się do Brukseli.
Więcej w Gazecie Polskiej Codziennie.
Donald Tusk przez swoje agresywne wypowiedzi przestaje motywować niezdecydowany elektorat - powiedział prof. Henryk Domański, socjolog z PAN w wywiadzie dla „Codziennej”.
Ukraińcy bardzo rozsądnie i metodycznie powiększają problemy Rosjan na południowym froncie. Ukraińskie wojsko próbuje dzielić obszary w obwodach chersońskim i zaporoskim na mniejsze tereny i je izolować. Temu też służyło zniszczenie trzech dużych przepraw, które łączyły zachodnią część rosyjskiego zgrupowania, znajdujące się po drugiej stronie Dniepru. Jeśli przyjrzeć się mapie, to z jednej strony Rosjanie mają rzekę, z drugiej zatokę, a z kolejnych stron ukraińskich żołnierzy. Kilkunastotysięczne zgrupowanie rosyjskich wojsk zostało otoczone. Oni wiedzą, że są w pułapce – mówi w rozmowie z Gazetą Polską Codziennie prof. Piotr Grochmalski.
9 miesięcy – tyle minęło od wniesienia do Sejmu prezydenckiego projektu ustawy o sędziach pokoju. Nie został poddany pod głosowanie, bo ciągle daleko do politycznego porozumienia w tej kwestii. Potwierdzają to ostatnie wypowiedzi. Minister Zbigniew Ziobro postawił nowy warunek. A poseł Paweł Kukiz ultimatum.
Z informacji przekazanych „Codziennej” przez Instytutu Pamięci Narodowej wynika, że w Polsce jest jeszcze ok. 40 pomników poświęconych Armii Czerwonej. Mimo licznych apeli część samorządów nie kwapi się, aby swoją przestrzeń publiczną zdekomunizować. „Proces dekomunizacji trwa, IPN konsekwentnie i z determinacją będzie prowadził dalsze działania by usunąć z polskiej przestrzeni publicznej wszystkie symbole sowieckiej zależności” – zapewnia IPN.
Podczas gdy na Ukrainie giną ludzie niemiecki koncern Siemens i rosyjski Gazprom urządziły sobie na Twitterze zabawę polegającą na układaniu piosenek o turbinie Nord Stream 1, której Rosjanie nie chcą odebrać z Niemiec. Część internautów skomentowała tę zabawę umieszczając zdjęcia ofiar ataku Rosji na Ukrainę.
Więcej we wtorek w Gazecie Polskiej Codziennie. Wtorkowa „Codzienna” to 20 stron rzetelnych informacji i bezkompromisowej publicystyki. Serdecznie zapraszamy do lektury.