Obecnie na świecie 415 mln dzieci żyje w miejscach dotkniętych konfliktem zbrojnym. Jedno na sześcioro dzieci żyje w strefach czynnych działań wojennych. W regionie Bliskiego Wschodu to już jednak jedno na troje dzieci – mówi dla weekendowego wydania „Codziennej” Helena Krajewska z Polskiej Akcji Humanitarnej, powołując się na dane organizacji Save The Children. Wiele z konfliktów trwa nawet do 10 lat, co oznacza, że jedyną rzeczywistością, jaką znają młodzi ludzie, jest właśnie wojna.
Im młodsze dziecko, tym odpowiednio mniejsza jest jego świadomość tego, co dzieje się dookoła.
– W przypadku bardzo małych dzieci można mieć nadzieję, że nie zapamiętają dokładnie tragicznych wydarzeń, które dotknęły ich rodzinę. Niestety, dzieci, które urodziły się na krótko przed konfliktem lub w jego trakcie, nie znają innego świata niż wojna
– mówi Helena Krajewska.
Działaczka humanitarna zwróciła uwagę na pojęcie „stracone pokolenia”, czyli dzieci, które nie potrafią czytać, ale doskonale znają dźwięk pocisku moździerzowego.
– Takie rany bardzo trudno zaleczyć – przyznaje.
Polska Akcja Humanitarna (PAH) pracuje z dziećmi dorastającymi w sytuacjach kryzysu, w strefie wojennej lub pokonfliktowej.
– Widzimy, jak wielkim ciężarem są dla nich takie warunki życiowe. Nie mówimy tu tylko o skutkach zdrowotnych, ale właśnie o trudnej do zaleczenia traumie
– relacjonuje Krajewska i dodaje, że często dzieci, które dotyka chroniczne niedożywienie, nie mają już siły płakać. Podobnie jest z dziećmi, które przeżyły koszmar wojny.
– Pracownicy lokalni ze wschodniej Ukrainy często mówią o tym, że osoby żyjące w regionach przy tzw. linii kontaktowej nawet w dni wolne od działań wojennych są niespokojne, czujne, jakby czekały na kolejny ostrzał. To również dotyczy dzieci. Do tego dochodzą zamknięcie się w sobie, frustracja, poczucie bezsilności
– wymienia pracownica PAH.
Dzieci, które mieszkają na terenach objętych wojną, mierzą się nie tylko z ciągłym strachem, lecz także z żałobą, gdyż spora ich część straciła najbliższych.
Działania Polskiej Akcji Humanitarnej można wspierać, wchodząc na oficjalną stronę organizacji: Pah.org.pl/wplac.
Obszerny reportaż o dorastaniu na terenach objętych konfliktami zbrojnymi w weekendowym wydaniu "Gazety Polskiej Codziennie".