Zazwyczaj miewamy chwile, gdy nie cenimy zbyt wysoko siebie, innym razem odczuwamy zachwyt sobą, kiedy indziej jesteśmy sobą zawiedzeni. Jest to stan normalny. Czymś innym jednak jest chwilowy spadek samopoczucia a czymś innym ciągłą pogarda i niechęć do siebie. Stałe krytykowanie siebie, umniejszanie swojej wartości – działa destrukcyjnie. Warto nauczyć się akceptacji siebie?
Niska samoocena sprawia, że czujesz się niepewnie. Nie akceptujesz siebie tego jakim jesteś. Wyolbrzymiasz swoje słabości i przywiązujesz do niech zbyt wielkie znaczenie. Widzisz w sobie niedoskonałości, których nikt inny u ciebie nie zauważa. Odczuwasz rozbieżność między tym, kim jesteś, a tym, kim chcesz być. Jesteś niepewny siebie, nie zgadzasz się na swoje wady i kompleksy za żadne skarby nie chcesz pokazać ich światu. Ludziom z niską samooceną żyje się trudniej i smutniej niż tym, którzy lubią siebie.
Poczucie własnej wartości decyduje o sposobie życia i odczuwania spełnienia. Jeśli jesteś pewny siebie, z odwagą idziesz przez życie. Nie wstydzisz się siebie i akceptujesz się wraz ze swoimi słabościami, w pozytywny sposób myślisz o sobie i o innych. Patrzysz z optymizmem na świat, ludzi i siebie. Otwarcie wyrażasz swoje myśli i potrzeby. Nie boisz się szczerości i krytyki. Wysoka samoocena sprawia, że cieszyć się lepszym zdrowiem psychicznym i fizycznym. W większym stopniu rozwijasz swój potencjał i czerpiesz więcej satysfakcji z życia.
Akceptacja siebie to spojrzenie problemowi prosto w twarz, szczerość ze sobą. Przyjęcie siebie jakim się jest. Zaprzyjaźnienie się z samym sobą to podstawa rozwoju. To wstęp do innych zmian. Już sama akceptacja siebie - sprawia, że część problemów znika sama. A to, co pozostaje, wydaje się łatwiejsze do zniesienia.
Niechętnie rozstajemy się z raz ustalonymi wyobrażeniami o sobie samych. Umiejętność porzucania starych poglądów jest podstawą rozwoju. W drodze do akceptacji siebie, chodzi o świadomość i przegląd swych podstawowych przekonań i wzorców zachowań i ich korektę, gdy są destrukcyjne.
Rozpoznanie źródeł niskiej samooceny oraz problemów, które się z tym wiążą to pierwszy krok w budowaniu pewności siebie i zdrowego poczucia własnej wartości.
Trzeba nauczyć się przyjmować dynamiczny siebie samego, nie trzymać się kurczowo przeszłości. Patrzyć na życie jak na proces.