Jeśli chodzi o sposoby łagodzenia objawów użądleń i ukąszeń do wyboru mamy cały arsenał sprawdzonych sposobów uśmierzania bólu i swędzenia w miejscu ukąszenia. Warto w pierwszej kolejności rozważyć zarówno naturalne, domowe sposoby, jednak w uzasadnionych przypadkach niezbędne może okazać się sięgnięcie po preparaty medyczne do kupienia w aptece.
Nie daj się ugryźć! Domowe sposoby na ukąszenia owadów
Sprawdzonych sposobów na uśmierzanie bólu i nieprzyjemnych dolegliwości związanych z ukąszeniami owadów takich jak komary, meszki, muchy końskie itp. warto szukać w medycynie ludowej. Pomysłów na ograniczenie swędzenia w miejscu ukąszenia lub zmniejszenie opuchlizny jest wbrew pozorom całkiem sporo.
Większość sprawdzonych sposobów opiera się o działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz antybakteryjne. Co ciekawe w kuracji tego typu wykorzystuje się produkty naturalne, dostępne praktycznie w każdej kuchni.
Co przyłożyć w miejscu ukąszenia?
Okłady z cebuli – Cebula zawiera siarkę i posiada zdolność wiązania niektórych toksyn występujących w jadzie owadów i insektów. Jej zastosowanie w formie okładów stosowanych w miejscu ukąszenia pozwala częściowo zmniejszyć obrzęk.
- Jak zrobić okład z cebuli?
- Cebulę przekrój na pół (jeśli jest duża mogą być też ćwiartki lub odpowiednio gruby plaster)
- Kawałek cebuli przyłóż bezpośrednio w miejscu ukąszenia owada
- Aby ustabilizować okład, możesz przewiązać cebulę bandażem lub przykleić plastrem.
Okłady z sody oczyszczonej – metoda sprawdzona przy zmniejszaniu obrzęku w miejscu szczepienia, ale doskonale sprawdza się również w przypadku pogryzienia przez meszkę czy ukąszenia komara lub innych owadów. Soda oczyszczona wykazuje działanie bakteriobójcze i przeciwzapalne. W zadowalającym stopniu pozwala także ograniczyć swędzenie w miejscu ukąszenia.
- Jak zrobić okład z sody oczyszczonej?
- Przygotuj opakowanie sody oczyszczonej oraz szklankę wody
- Do niewielkiej miseczki wsyp 2-3 łyżeczki sody oczyszczonej i dodaj trochę wody.
- Dokładnie wymieszaj, do powstania charakterystycznej konsystencji białej pasty.
- W zależności od rozległości obszaru ukąszeń należy przygotować większą ilość roztworu (dodać więcej sody i/lub wody).
- Przygotowana w ten sposób pastą posmaruj miejsce ukąszenia.
- Jeśli roztwór wyszedł zbyt rozwodniony, weź płatek kosmetyczny lub gazik, namocz i przyłóż w miejscu ukąszenia w formie mokrego okładu.
- Trzymaj okład nawet przez kilka godzin (ewentualnie regularnie zmieniając gazę w przypadku mokrego okładu)
Okłady z octu – nie od dziś wiadomo, że w przypadku wszelkiego rodzaju opuchlizn i obrzęków, doskonale sprawdzają się okłady z octu. Może nie przynosi natychmiastowej ulgi, ale długofalowo dość dobrze „ściąga” opuchliznę.
- Jak zrobić okład z octu?
- Przygotuj butelkę z octem i gazę, wacik lub płatek kosmetyczny.
- Nasącz octem gazę, wacik lub płatek kosmetyczny
- Przyłóż w miejscu ukąszenia
- W razie potrzeby delikatnie obwiąż bandażem lub przyklej plastrem, w celu ustabilizowania okładu.
Okłady z lodu – sprawdzą się zwłaszcza w przypadku ukąszeń większych owadów takich jak na przykład giez. Dobrze jest stosować je w przypadku większego obrzęku lub gdy samo ukąszenie jest dość rozległe. Okład z lodu dość szybko uśmierzy ból i ograniczy opuchliznę.
- Jak zrobić okład z lodu?
- Przygotuj kilka kostek lodu, worek, ścierkę lub chusteczkę
- Kostki lodu można przyłożyć bezpośrednio w miejscu ukąszenia
- Jeśli okład zamierzamy stosować nieco dłużej, warto kilka kostek lodu włożyć do woreczka lub owinąć w ścierkę lub chusteczkę.
Co przyłożyć w miejscu użądlenia?
Przedstawione wyżej domowe sposoby dość dobrze radzą sobie z ukąszeniami owadów. A co zastosować w przypadku użądlenia przez osy, pszczoły lub szerszenie? O groźnych skutkach tych użądleń pisaliśmy już w pierwszej części poradnika. Jak zatem łagodzić objawy użądlenia?
W przypadku użądlenia zastosuj się do poniższych zaleceń:
- Jeśli jesteś osobą uczuloną na jad pszczoły, osy lub szerszenia – natychmiast skontaktuj się z lekarzem lub najbliższym oddziałem ratunkowym.
- W przypadku użądlenia przez pszczołę (żądło pozostaje w naszej skórze) możliwie najszybciej usuń żądło. W przeciwnym razie miejsce użądlenia nie będzie mogło zacząć się goić. Poza tym, to właśnie na końcu żądła umieszczony jest woreczek z jadem. Jeśli nie usuniesz żądła, jad w dalszym ciągu będzie się sączył do rany.
- W miejscu użądlenia zrób okład z lodu. Pozwoli to zredukować stan zapalny.
- Jeśli posiadasz maść łagodzącą objawy ukąszenia – użyj jej.
- Jeśli nie posiadasz maści łagodzącej ukąszenia skorzystaj z domowych sposobów: po użądleniu osy zastosuj okład z soku z cytryny lub okład z octu, natomiast po użądleniu pszczoły zastosuj okład z soku z ziemniaka (ewentualnie przyłóż przekrojoną połówkę ziemniaka) lub okład z cebuli.
Jeśli nie naturalne sposoby, to co? Pomocy na ugryzienia szukamy w aptece
Jeśli potrzebujemy preparatów o znacznie większej sile działania niż polecane w tekście domowe sposoby łagodzenia objawów użądleń i ukąszeń, nie obędzie się bez wizyty w aptece.
Co warto dodać do domowej apteczki?
- Preparaty z dużą zawartością wapna – działają przeciwalergicznie i wzmacniają organizm.
- Preparaty do odkażania ran – w przypadku pojawienia się większej rany, miejsce ukąszenia dobrze jest odkazić. W tym celu sięgamy po płyny odkażające lub kremy antybakteryjne.
- Preparaty łagodzące ukąszenia owadów – na rynku dostępna jest cała gama produktów o właściwościach przeciwhistaminowych. Stosuje się je, aby złagodzić swędzenie i zmniejszyć obrzęk w miejscu ukąszenia. Ponadto wykazują one działanie przeciwzapalne.
- Kortykosteroidy w kremie – jeśli opuchlizna po ukąszeniu jest duża, bardzo bolesna i utrzymuje się przez dłuższy czas, konieczne może być użycie kremów z grupy kortykosteroidów. W aptece z pewnością znajdziemy produkty dostępne bez recepty. Po posmarowaniu miejsca po ukąszeniu kremem należy unikać słońca.
SPRAWDŹ pierwszą część naszego poradnika: Ukąszenie czy użądlenie? Sprawdź, co cię ugryzło!