Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Jedlina-Zdrój uzdrowisko o walorach klimatycznych i krajobrazowych

Uzdrowisko Jedlina-Zdrój położone jest w południowej części województwa dolnośląskiego, pomiędzy pasmem Gór Wałbrzyskich i Gór Sowich. Usytuowane jest na zboczu wzniesienia Kobiela w dolinie na wysokości 540 m n.p.m.

Plac Zdrojowy w Jedlinie-Zdroju
Plac Zdrojowy w Jedlinie-Zdroju
Petroniusz; creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5

Z trzech stron otaczają miejscowość zalesione stoki Rzepiska, Mniszego Lasu, Kobieli Leśniaka i najwyższej góry Borowej (854 m n.p.m.). Dolina otwarta jest od południa i południowego wschodu, dzięki czemu osłonięta jest od ostrych wiatrów, ma łagodniejszy klimat i większe nasłonecznienie niż okoliczne miejscowości.

Najstarsze wzmianki o mieście pochodzą z XIII wieku, a nazwa wywodzi się od rosnących tu wówczas wspaniałych lasów jodłowych. Była to wtedy osada drwali należąca do Bolka I – księcia świdnicko-jaworskiego. 

Pierwsze wzmianki o uzdrowisku pochodzą z drugiej połowy XVII wieku, kiedy to naturalnie wypływającą wodę ze źródła uznano za leczniczą. W XVII wieku w Jedlinie eksploatowano 7 źródeł leczniczych. Wokół źródła powstawały pierwsze budynki, które dały początek dzisiejszemu uzdrowisku. Przez kolejne lata uzdrowisko było modernizowane i rozbudowywane.

Przed II wojną światową Jedlina była na Śląsku uzdrowiskiem znanym z działalności leczniczej, kulturalnej i rozrywkowej. W kilka lat po zakończeniu II wojny światowej, zniknęły źródła mineralne spowodowane eksploatacją kopalń węgla w obrębie wałbrzyskim. Jedlina Zdrój wykorzystywała do leczenia walory klimatyczne i krajobrazowe. Utraciła status uzdrowiska, odzyskując go dopiero w 1962 roku, kiedy została włączona do zespołu uzdrowisk w Szczawnie Zdroju.

Wyremontowano budynki sanatoryjne, wyposażono w nowoczesną aparaturę. Wodę do zabiegów zaczęto dowozić z uzdrowiska w Szczawnie Zdroju. Ukształtowanie przestrzenne uzdrowiska nie uległo zmianie, zachował się Park Zdrojowy z drzewostanem świerkowym i bukowym, z utwardzonymi ścieżkami zachęcającymi do spacerów. 

W Jedlinie-Zdroju leczy się: dychawicę oskrzelową, przewlekłe nieżyty dróg oddechowych, przewlekłe zapalenia zatok, pylica płuc, choroby stawów i stany wyczerpania. W zakładzie przyrodoleczniczym wyposażonym w aparaturę zabiegową prowadzi się kąpiele mineralne i inhalacje dróg oddechowych.

 

 



Źródło: niezalezna.pl

#Jedlina-Zdrój

ps