Jest jedną z najdawniej znanych roślin leczniczych. Jej właściwości lecznicze znał już Hipokrates i Arystoteles. Oregano, czyli lebiodka pospolita, dziki majeranek rośnie na terenie całej Polski. Nie posiada dużych wymagań glebowych za to oprócz wartości smakowych ma również działanie prozdrowotne.
Oregano to dobroczynna roślina jest bogate w witaminę C, A, E i K, kwas foliowy, błonnik oraz magnez, żelazo, wapń, fosfor. Lebiodka pospolita ma wysoką zawartość olejku eterycznego, pozyskiwanego ze świeżych liści zioła. W jego składzie znajdziemy karwakrol i tymol, które posiadają silne właściwości antygrzybiczne oraz przeciwbakteryjne.
Ziele oregano zawiera również garbniki (ok 4%). Ponadto w jego składzie znajdziemy flawonoidy, do których należą: pochodne luteoliny, diosmetyny i apigeniny, fitosterole, związki żywicowe, substancje gorczycowe, sole mineralne.
Olejek z oregano wykazuje następujące właściwości lecznicze: przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne, antygrzybiczne, przeciwpasożytnicze, żółciopędne, przeciwzapalne, rozkurczowe, uspokajające, przeciwbólowe, moczopędne. Składniki oregano wykazują silny efekt łagodzący infekcje górnych dróg oddechowych.
W kuchni o warto dodawać oregano do potraw na bazie: warzyw, mięsa, ryb, jajek, sera. Wchodzi m.in. w skład ziół prowansalskich. Lebiodki używa się do sosów, pizzy, przyprawiania mięsa, sałatek.
Zielem farbowano dawniej tkaniny na czarno. Kwiaty były doskonałej jakości pomarańczowym barwnikiem do wełny. W średniowieczu ziele lebiodki zabezpieczać miało przed czarami. Używano jej jako namiastki zamiast herbaty i tytoniu.