Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Oregano – zdrowa i lecznicza przyprawa

Jest jedną z najdawniej znanych roślin leczniczych. Jej właściwości lecznicze znał już Hipokrates i Arystoteles. Oregano, czyli lebiodka pospolita, dziki majeranek rośnie na terenie całej Polski. Nie posiada dużych wymagań glebowych za to oprócz wartości smakowych ma również działanie prozdrowotne.

Lebiodka pospolita (Origanum vulgare)
Lebiodka pospolita (Origanum vulgare)
Krzysztof Golik; creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0

Oregano to dobroczynna roślina jest bogate w witaminę C, A, E i K, kwas foliowy, błonnik oraz magnez, żelazo, wapń, fosfor. Lebiodka pospolita ma wysoką zawartość olejku eterycznego, pozyskiwanego ze świeżych liści zioła. W jego składzie znajdziemy karwakrol i tymol, które posiadają silne właściwości antygrzybiczne oraz przeciwbakteryjne.

Ziele oregano zawiera również garbniki (ok 4%). Ponadto w jego składzie znajdziemy flawonoidy, do których należą: pochodne luteoliny, diosmetyny i apigeniny, fitosterole, związki żywicowe, substancje gorczycowe, sole mineralne.

Olejek z oregano wykazuje następujące właściwości lecznicze: przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne, antygrzybiczne, przeciwpasożytnicze, żółciopędne, przeciwzapalne, rozkurczowe, uspokajające, przeciwbólowe, moczopędne. Składniki oregano wykazują silny efekt łagodzący infekcje górnych dróg oddechowych. 

W kuchni o warto dodawać oregano do potraw na bazie: warzyw, mięsa, ryb, jajek, sera. Wchodzi m.in. w skład ziół prowansalskich. Lebiodki używa się do sosów, pizzy, przyprawiania mięsa, sałatek.

Zielem farbowano dawniej tkaniny na czarno. Kwiaty były doskonałej jakości pomarańczowym barwnikiem do wełny. W średniowieczu ziele lebiodki zabezpieczać miało przed czarami. Używano jej jako namiastki zamiast herbaty i tytoniu.

 



Źródło: niezalezna.pl

#oregano #dieta #kuchnia #kulinaria #zdrowie #styl życia

redakcja