Stres może być sygnałem ostrzegawczym, jeśli zostanie dobrze odczytany. Może przyczynić się do pozytywnej zmiany w życiu, ale może też wywołać lęk i zaniepokojenie. Kluczową rolę w odbiorze stresu i powstawaniu lęku odgrywa nasza uwaga.
Na ogół używamy ograniczonej formy uwagi – gdy dzieje się dla nas coś potencjalnie niebezpiecznego, nasza uwaga zawęża się i koncentruje tylko na tym jednym problemie, a o innych rzeczach zapominamy. Ma to swoje dobre i złe strony. Najprawdopodobniej dzięki uwadze skoncentrowanej na przyczynie stresu w podejmowanym działaniu unikamy niebezpieczeństwa. Jednak w sytuacji gdy niebezpieczeństwo jest wyimaginowane, a stresor ciągły, ograniczenie naszej uwagi działa niekorzystnie.
Negatywne efekty skoncentrowanej uwagi
Wąska uwaga zwiększa częstotliwość fal mózgowych, przyspiesza rytm serca, oddech, napięcie mięśni. Przez większość czasu wykorzystujemy uwagę wąską i ponosimy koszty tego stanu. Stres narasta powoli, energia pobudzenia nie zostaje rozładowana. Wynikający ze stresu lęk staje się coraz bardziej zauważalny.
Środek zaradczy – uważniejsze życie
Trening uwagi polega na świadomym jej rozszerzaniu, tak by obejmowała coraz więcej elementów otoczenia, była lżejsza i bardziej swobodna. Unikajmy korzystania z uwagi jedynie w trybie alarmowym. Dzięki temu będziemy żyli bardziej uważnie, więcej przeżyjemy i zrozumiemy.
Źródło: niezalezna.pl
#stres
BS