Fragmenty \"Panoramy Siedmiogrodzkiej\", namalowanej pod kierownictwem Jana Styki w 1897 r., które znajdują się w posiadaniu Muzeum Okręgowego w Tarnowie, będą od wtorku do końca czerwca br. prezentowane na wystawie w Użhorodzie na Ukrainie.
Dyrektor tarnowskiej placówki Andrzej Szpunar powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej, że ekspozycja będzie miała miejsce w Zakarpackim Regionalnym Muzeum Sztuki im. Josipa Bokszaja w Użhorodzie. Na wystawie zostanie pokazanych osiem obrazów będących fragmentami "Panoramy Siedmiogrodzkiej".
To reprezentatywny zbiór dla całej kolekcji. Wśród fragmentów są te ukazujące atak Węgrów na rosyjską piechotę, kapelę cygańską na tyłach armii węgierskiej, wozy taborowe zaprzęgnięte w woły, czy – niewielki, ale dla nas ważny – obraz przedstawiający polskich ułanów
- zaznaczył Szpunar.
Druga część ekspozycji zaprezentuje kopie i plansze węgierskiej panoramy Arpada Fesztiego "Przybycie do nowej ojczyzny". Panorama ta pokazywana na co dzień w Parku Historycznym w Opusztaszer przedstawia wejście plemion madziarskich na Nizinę Panońską i jest częścią mitu założycielskiego węgierskiego państwa. Zachowana w całości, poddana procesom konserwatorskim wykonanym przez artystów i konserwatorów z Polski jest odwiedzana przez dziesiątki tysięcy Węgrów.
Według organizatorów celem tego przedsięwzięcia jest umożliwienie mieszkańcom narodowości węgierskiej Zakarpacia dostępu do tak ważnych dzieł wzmacniających tożsamość narodową, podkreślenie paralelnych losów historycznych. Przypomnieli oni, że w 2018 roku mija 170. rocznica węgierskiej rewolucji oraz walk z wojskami austriackimi i rosyjskim w których niemałą rolę odegrali żołnierze i oficerowie polscy.
Organizatorami wystawy są trzy instytucje kulturalne z trzech krajów: Muzeum Okręgowe w Tarnowie, Zakarpackie Regionalne Muzeum Sztuki im. Josipa Bokszaja oraz Narodowy Park Dziedzictwa Historycznego w Opusztaszer.
Jak zaznaczył Szpunar, wystawa na Ukrainie nie uszczupla znacząco otwartej w lipcu tego roku stałej ekspozycji "Panoramy Siedmiogrodzkiej" mieszczącej się w zabytkowym dworcu PKP w Tarnowie. Na co dzień pokazywanych jest tam 20 fragmentów dzieła.