"Kolejna strata wojenna wraca do Polski. To przepiękny obraz "Madonna z Dzieciątkiem", przełom XVI i XVII wieku, Alessandro Turchi. Rzecz szczególna, ponieważ pierwszy raz obraz wraca z Japonii" - przyznał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
Podczas briefingu prasowego, który odbył się w stołecznej siedzibie MKiDN, wicepremier podkreślił, że "kolejna strata wojenna wraca do Polski".
"To jest przepiękny obraz 'Madonna z Dzieciątkiem', przełom XVI i XVII wieku, Alessandro Turchi. Rzecz szczególna, ponieważ pierwszy raz obraz, strata wojenna wraca z Japonii, z Dalekiego Wschodu. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy się do tego przyczynili"
Wicepremier @PiotrGlinski o odzyskanej stracie: Obraz został zidentyfikowany w styczniu 2022 r. na aukcji w Tokio 🇯🇵 przez pracownika Departamentu Restytucji Dóbr Kultury #MKiDN, dzięki naszym narzędziom informatycznym. Wówczas ze względu na okres pandemii wzajemne kontakty były… pic.twitter.com/qwasD4F0kG
— Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (@kultura_gov_pl) May 31, 2023
Szef MKiDN przekazał, że obraz został zidentyfikowany przez pracownika Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w styczniu 2022 r. na licytacji w japońskim domu aukcyjnym.
"To był jeszcze okres pandemii, więc nie były łatwe kontakty. Poza tym okazało się, że barierą jest także kwestia kulturowa i historyczna. Japonia, jak wiemy, w czasie II wojny światowej też była okupantem. W związku z tym sytuacja nie była prosta"
Dodał, że dzięki bardzo dobrej pracy i świadomości różnic kulturowych "strona japońska - czyli dom aukcyjny, a także posiadacz obrazu - bezkosztowo zdecydowała się zwrócić obraz Polsce".
"Przyznała nam rację i wszystkie argumenty prawne i kulturowo-historyczne zostały przez stronę japońską zaakceptowane"
Minister kultury poinformował, że dziś o godz. 4 czasu polskiego w Ambasadzie RP w Tokio odbyła się uroczystość przekazania "Madonny z Dzieciątkiem".
"Obraz pochodzi z kolekcji Lubomirskich z Przeworska i najprawdopodobniej przekażemy go do budowanego w tej chwili we Wrocławiu Muzeum Lubomirskich, ponieważ nasza państwowa instytucja - Zakład im. Ossolińskich (…) w tej chwili przeprowadza, przygotowuje i realizuje inwestycję od dawna zaplanowaną, ale dopiero nam udaje się to realizować, czyli budowy Muzeum Lubomirskich we Wrocławiu. Chcielibyśmy, żeby obraz po konserwacji tam był pokazywany. Wróci do Polski, będzie konserwowany, być może pokażemy go także w Muzeum Regionalnym w Przeworsku czy w innych miejscach"
Wicepremier @PiotrGlinski o odzyskanej stracie: Strona 🇯🇵 japońska - dom aukcyjny Mainichi Auction Inc. w porozumieniu z posiadaczem obrazu „Madonna z Dzieciątkiem” - zdecydowała się zwrócić dzieło do 🇵🇱 Polski bez żadnych kosztów. Wszystkie argumenty prawne i… pic.twitter.com/eJUqr9DCIC
— Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (@kultura_gov_pl) May 31, 2023