Jak komisje śledcze zdemaskowały głupotę polityków od ośmiu gwiazdek Czytaj więcej w GP!

Rozmowy IPN z Muzeum Holokaustu

Zagranicznych użytkowników Archiwum IPN obowiązują takie same zasady jak użytkowników krajowych – przypomniało Kolegium IPN. Komunikat w tej sprawie ma związek z rozmowami prowadzonymi pomiędzy IPN a Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie.

Wnętrza Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie
Wnętrza Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie
United States Holocaust Memorial Museum

Kolegium IPN przypomina, że użytkowników korzystających z zasobu Archiwum IPN poza granicami Polski obowiązują uregulowania prawne zawarte w ustawie o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, tak jak w przypadku użytkowników krajowych.

– napisał przewodniczący Kolegium IPN prof. Wojciech Polak.

Szef Kolegium IPN przypomniał przy tym przepisy ustawy o IPN, zgodnie z którymi Kolegium IPN zatwierdza zasady m.in. ewidencjonowania, przechowywania, udostępniania i publikowania dokumentów z zasobu IPN oraz zajmuje stanowisko w sprawach ważnych dla Instytutu.

W sprawie współpracy IPN z amerykańską placówką na początku lutego br. spotkał się prezes IPN Jarosław Szarek z ambasador USA Georgette Mosbacher i Sarą Bloomfield, dyrektor Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie.

Strony potwierdziły wolę kontynuacji współpracy i gotowość do dalszego prowadzenia rozmów. Kolejne spotkanie przedstawicieli obu instytucji odbędzie się w ciągu najbliższych dwóch miesięcy.

– poinformował IPN na swojej stronie internetowej.

Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie chce zmienić zasady współpracy archiwalnej z IPN. Problemem jest kwestia wymiany dokumentów obu instytucji. Zasoby Archiwum IPN znacznie przekraczają zbiory w Waszyngtonie.

Prof. Wojciech Polak zwrócił uwagę, że umowa IPN z amerykańską placówką muzealną powinna zapewniać równe prawa, mimo że zasoby Archiwum IPN znacznie przekraczają zbiory w Waszyngtonie. IPN nie może skopiować „ogromnej części swojego zasobu” i przekazać za ocean, ponieważ nie pozwalają na to przepisy.

W ustawie o IPN art. 36 głosi, że dokumenty zgromadzone przez Instytut udostępnia się w celu: 1) wykonywania zadań ustawowych; 2) prowadzenia badań naukowych; 3) publikacji materiału prasowego (...) z upoważnienia redakcji albo wydawcy.

 



Źródło: dzieje.pl

#IPN #United States Holocaust Memorial Museum #wymiana zasobów archiwalnych #rozmowy

Magdalena Łysiak