Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Polska niczym Irlandia? Biało-Czerwony Korowód przejdzie 2 maja przez Warszawę

2 maja 2019 roku przejdzie pierwszy Biało-Czerwony Korowód. Będzie on częścią obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości, ale w centralnych obchodach zjawiskiem zupełnie nowym, zainspirowanym paradami irlandzkimi w dniu św. Patryka, paradami Pułaskiego w Stanach Zjednoczonych, czy paradami jakich wiele w sarmackiej historii i regionalnych tradycjach naszego kraju.

2 maja 2019 roku przejdzie pierwszy Biało-Czerwony Korowód
2 maja 2019 roku przejdzie pierwszy Biało-Czerwony Korowód
fot.mat.pras.

Przed nami jedno z najbardziej spektakularnych wydarzeń obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości. 2 maja z Placu Teatralnego ruszy i przejdzie ulicami Senatorską, Miodową, Krakowskim Przedmieściem, Świętokrzyską i Mazowiecką do Placu Piłsudskiego - pierwszy Biało-Czerwony Korowód. Będzie okazją do prezentacji orkiestr, zespołów tanecznych, teatralnych, plastycznych, rekonstruktorskich oraz promocji tradycji krajowych i regionalnych, w tym również mniejszych miejscowości, twórczości pochodzących z nich artystów oraz osiągnięć polskich firm. Korowód będzie wielkim wspólnotowym świętowaniem polskości, demonstracją radości i dumy z osiągnięć oraz szacunku dla tradycji.

„Jesteśmy różni, łączy nas Polska” – właśnie pod takim hasłem przebiegnie wydarzenie organizowane przez Fundację Promocji Kultury i Historii Polski we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca. Za inspirację w organizacji korowodu posłużyły m.in. polonijne parady w Stanach Zjednoczonych, parady irlandzkie w dniu św. Patryka, lokalne przemarsze 3-majowe i odbywające się 11 listopada oraz juwenalia studenckie. Biało-Czerwony Korowód odbędzie się w przypadającym 2 maja Dniu Flagi RP oraz Dniu Polonii i Polaków za Granicą. Jak zapowiadają organizatorzy, ma to być impreza coroczna.

Pochód ma dać Polakom okazję do zamanifestowania miłości do Ojczyzny. Celem widowiska jest także pobudzenie miejscowych społeczności, budowanie więzi między Polakami mieszkającymi w kraju i zagranicą, zaprezentowanie działań na rzecz rozwoju Polski, pokazanie wszystkim atrakcyjności kraju oraz kreatywności i optymizmu jego obywateli. Nie mniej istotne jest uwidocznienie typowego dla Polaków zamiłowania do czerpania z tradycji oraz odwagi do podejmowania nowych wyzwań.

Barwny, głośny korowód ma skupić m.in. rekonstruktorów przedstawiających narodowe tradycje oraz grupy przybliżające tradycje lokalne – występujące w strojach regionalnych czy prezentujące charakterystyczne miejscowe produkty i obiekty. Wydarzenie uzupełnią pokazy wybiegające w przyszłość, w tym oryginalnych pojazdów skonstruowanych przez studentów czy osiągnięcia polskiej nauki. Do wydarzenia dołączą Polacy ze Wschodu i Zachodu oraz sportowcy.

Swój udział zapowiadają teatry uliczne, rzemieślnicy i przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń oraz placówek kultury. Część z nich poruszać się będzie konno lub na specjalnych platformach z efektowną scenografią. Towarzyszyć będą im orkiestry marszowe. Korowód ma być imprezą apolityczną, łączącą obywateli kraju, również z Polakami mieszkającymi poza jego granicami. Wydarzenie ma charakter otwarty. Biało-Czerwony Korowód to nadawanie formy polskości. Biało-czerwony Korowód to wzmacnianie więzi Polaków między sobą. I wzmacnianie więzi Polaków z Polską.

Przewiduje się, że w wydarzeniu weźmie udział ok. 1600 osób w kilkudziesięciu grupach z całego kraju i zagranicy, natomiast na trasie Korowód obserwować będzie ok. 50 tys. widzów. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 17.00, zakończy ok. godziny 19.00 wspólnym Biało-Czerwonym Śpiewaniem. Przebieg będzie transmitować Telewizja Polska.

Więcej informacji na stronie http://bialoczerwonykorowod.pl.

 



Źródło: Informacja prasowa

#korowód #Warszawa

redakcja