Zleciłem działania zmierzające do zakupu domu Marii Skłodowskiej-Curie pod Paryżem – poinformował premier Mateusz Morawiecki w poniedziałek późnym wieczorem na Twitterze. Informacja o tym, że dom został wystawiony na sprzedaż, wzbudziła duże zainteresowanie wśród polityków i dyplomatów.
"MSZ jest w kontakcie z ambasadą RP we Francji w tej sprawie. To miejsce to część polskiej historii" – napisał premier Morawiecki.
"Polska winna kupić dom Marii Skłodowskiej-Curie pod Paryżem i stworzyć tam muzeum poświęcone Wielkiej Polce, by nie żałować poniewczasie tak, jak utraconej możliwości zakupu Hotelu Lambert w Paryżu"
– napisał z kolei europoseł Jacek Saryusz-Wolski.
Polska winna kupić dom Marii Skłodowskiej-Curie pod Paryźem
— Jacek Saryusz-Wolski (@JSaryuszWolski) May 10, 2021
i stworzyć tam muzeum poświęcone Wielkiej Polce,
by nie żałować poniewczasie tak jak utraconej możliwości zakupu
Hotelu Lambert w Paryżu@PiotrGlinski https://t.co/g1p26BSr7G
Pomysł poparł również dr hab. Przemysław Żurawski vel Grajewski oraz ambasador Polski w Algierii Witold Spirydowicz.
"Dom Państwa Curie to byłaby świetna okazja do promocji PL. Przypomnę, Hotel Lambert utracony. Pałacyk Paderewskiego zburzyli Szwajcarzy (…) Muzeum w Rapperswil zagrożone likwidacją" – skomentował ambasador Spirydowicz.
Tak jest i dom Lelewela w Brukseli i zorbić tam muzemu narodów I Rzeczypospolitej.
— Przemysław Żurawski vel Grajewski (@PrzemysZurawski) May 10, 2021
Dom Państwa Curie to byłaby świetna okazja do promocji PL. Przypomnę , Hotel Lambert utracony. Pałacyk Paderewskiego zburzyli Szwajcarzy (znakomity dokument Szlachtycza o tym). Muzeum w Rapersvill zagrożone likwidacją.
— Spirydowicz Witold (@SpirydowiczW) May 10, 2021
Dom Piotra i Marii Curie-Skłodowskiej w Saint-Remy-les-Chevreuse o powierzchni 120 m2 w podparyskim departamencie Yvelines, został wystawiony na sprzedaż za 790 tys. euro. Nieruchomość wymaga remontu, którego koszt szacowany jest na 200 tys. euro.
W latach 1904–1906 małżeństwo Curie regularnie odwiedzało ten dom wraz z rodziną, aby odpocząć z dala od zgiełku stolicy. W domu zachowały się stare gobeliny i terakota epoki Curie - podkreślają agenci nieruchomości.
"Należy przerobić piwnicę, strych, dach i izolację" – powiedział francuskiemu dziennikowi "Le Parisien" dyrektor agencji Stephane Plaza w Saint-Remy Daniel Cazou-Mingot. Dom ma wiele zalet: duży ogród o powierzchni 900 m2 czy bliskość oddalonej o 600 m stacji kolejki RER.
Maria Skłodowska-Curie w 1903 r. wraz z mężem Piotrem Curie oraz Henrim Becquerelem otrzymała Nagrodę Nobla z fizyki za badania nad odkrytym przez Becquerela zjawiskiem promieniotwórczości.
Po raz drugi została nagrodzona w 1911 Noblem z chemii za odkrycie pierwiastków polon i rad.
Piotr Curie zginął w wypadku samochodowym w kwietniu 1906 r. W maju tego samego roku 38-letnia wówczas Maria dostała katedrę fizyki na Sorbonie po mężu i została pierwszą kobietą – profesorem tej uczelni. Pierwszy wykład poprowadziła 5 listopada 1906.