Świadectwo pozostawione przez Pocztowców działających w powstańczej stolicy to dla nas powód do dumy, chcemy je pielęgnować i przypominać kolejnym pokoleniom. Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie, a Poczta Polowa odegrała w niej niezwykle ważną rolę. Młodzi ludzie zaangażowani w pocztową działalność umożliwiali ludności stolicy komunikację, stając się przy tym posłańcami nadziei.
Reklama
– powiedział Tomasz Zdzikot, prezes zarządu Poczty Polskiej podczas złożenia wieńców pod tablicą upamiętniającą Pocztowców Powstania Warszawskiego, znajdującą się w budynku Urzędu Pocztowego Warszawa 1 przy ulicy Świętokrzyskiej 31/33. Następnie przedstawiciele Poczty Polskiej w symbolicznym miejscu na ulicy Wilczej 41 oddali hołd łącznościowcom z Harcerskiej Poczty Polowej. To właśnie tu mieściła się Pasieka, czyli Komenda Główna Szarych Szeregów, w której swoją działalność rozpoczęła poczta polowa.
Młodzi ludzie z Szarych Szeregów zapewniali łączność w powstańczej Warszawie. Cała treść korespondencji nie mogła przekraczać 25 słów w liście. Przyjmuje się, że pocztowcy przenieśli w czasie Powstania Warszawskiego 200 000 przesyłek.
3 października 1944 roku w kwaterze Pasieki w przy ulicy Wilczej 41 odbył się ostatni apel harcerskiej poczty. Powstanie upadło, a powstańcza poczta polowa zakończyła swoją działalność.