„Jan Paweł II nie jest człowiekiem do podziwiania, tylko do naśladowania” – mówią często przedstawiciele pokolenia JP2. Nie ulega wątpliwości, że papież Polak wywarł ogromny wpływ na miliony ludzi na całym świecie, a także przyczynił się do zmian ustrojowych w wielu regionach, w tym także w naszej ojczyźnie. Historycy i politolodzy są zgodni, że gdyby nie ten pontyfikat, to władza komunistyczna w Polsce mogłaby utrzymywać się przez kolejnych wiele lat, a próby jej obalenia spowodowałaby niewyobrażalny rozlew krwi.
Cechą, która szczególnie charakteryzowała Papieża Pielgrzyma to miłość bliźniego. Na spotkania z nim nierzadko przybywały miliony ludzi. Z uporem usuwał bariery oddzielające go od wiernych, żartował z nimi, błogosławił, rozmawiał.
Aby dać odpór wściekłemu atakowi środowisk lewicowych na Jana Pawła II oraz by przypomnieć jego ogromne zasługi, przygotowaliśmy dla Państwa kolejny program „Dumni Biało-Czerwoni. Papież Polak”. Premiera miała miejsce 24 listopada na portalu Niezależna.pl, platformie vod.gazetapolska.pl oraz w naszych mediach społecznościowych. W produkcji znalazła się m.in. rozmowa z historykiem Tadeuszem Płużańskim, który opowiedział o wpływie papieża Polaka na zmiany ustrojowe w Polsce.
- Przez to, jaki był od początku, stanowił śmiertelne zagrożenie dla systemu sowieckiego. Gdy komuniści, nie tylko u nas, lecz także w Moskwie, dowiedzieli się, że papieżem zostanie Polak, to wpadli w furię. Wiedzieli, że to się źle dla nich skończy
- powiedział nam historyk.
Ponadto rozmawialiśmy także z legendarnym działaczem opozycji antykomunistycznej w PRL oraz przewodniczącym warszawskiego klubu „GP” Adamem Borowskim, który wyjaśnił też, jaki wpływ miał papież Polak na powstanie NZSS „Solidarność”.
- Musimy spełnić wolę Ojca Świętego, który wołał do nas, abyśmy bronili krzyża od morza po Giewont. Dziś ten krzyż jest atakowany
- apelował Adam Borowski.
W programie odwiedziliśmy też bardzo ciekawie zaaranżowane Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, które utworzono w pierścieniu okalającym kopułę Świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie.
Przedstawiciele tej instytucji opowiedzieli nam ciekawostki z dzieciństwa Karola Wojtyły i jego drogę od Wadowic do Watykanu. Omówiliśmy również pielgrzymki Ojca Świętego do ojczyzny.
Nasza redakcja odwiedziła też sanktuarium świętego Jana Pawła II w Radzyminie, gdzie na polach znajdują się wyjątkowe pamiątki z podróży po całym świecie, jakie odbył Papież Pielgrzym.
Program dostępny jest w naszych mediach społecznościowych, portalu Niezależna.pl oraz platformie vog.gazetapolska.pl.
Warto przypomnieć, że jest to kolejna odsłona naszego projektu zatytułowanego „Dumni Biało-Czerwoni”, w ramach którego chcemy w interesujący sposób promować wiedzę o ważnych wydarzeniach w historii naszej ojczyzny.