Uroczysta premiera filmu „Niepodległość”, zrealizowanego na podstawie archiwalnych materiałów filmowych z lat 1914-23, odbędzie się 12 listopada w warszawskim Teatrze Wielkim-Operze Narodowej.
Kilkuletnia kwerenda w światowych archiwach filmowych pozwoliła pozyskać doskonałej jakości materiały archiwalne z lat 1914-23, w większości dotychczas niepokazywane polskiej widowni
- poinformował PAP Mirosław Bork z firmy MWM Media sp. z o.o., która jest producentem filmu.
To zapis ówczesnego życia społecznego, gospodarczego i kulturalnego, pokazujący fenomen odzyskania niepodległości w 1918 roku; walkę o polskie granice w czasie I wojny światowej, wojny polsko-bolszewickiej i powstań - śląskich i wielkopolskiego. A także plebiscyty i zmagania dyplomatyczne w Wersalu
– powiedział Bork.
Jak mówił, "na oczach widzów, nasi przodkowie odbudowują Polskę po latach niewoli, a zwieńczeniem ich starań jest uchwalenie nowoczesnej Konstytucji Marcowej".
Narrację prowadzą świadkowie i uczestnicy wydarzeń, którzy pozostawili pisemne świadectwa swych losów i historii
– wyjaśnił.
Autorami scenariusza są Mirosław Bork i Krzysztof Talczewski, który jest również reżyserem filmu; muzykę skomponował Krzesimir Dębski. Konsultantami historycznymi są prof. Grzegorz Nowik i prof. Wojciech Roszkowski. W produkcji wykorzystano archiwalia francuskie, niemieckie, rosyjskie, amerykańskie ukraińskie i polskie (FINA).
12 listopada - w stulecie niepodległości - w Teatrze Wielkim w Warszawie, odbędzie się pierwsze publiczne odtworzenie filmu. Później koproducent filmu TV Polsat udostępni film „Niepodległość” bezpłatnie w IPLA.TV. Patronatem narodowym wydarzenie objął prezydent Andrzej Duda.