Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Kurierzy tatrzańscy i młodzi artyści

Wystawa uczniów Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem przypomniała uczestnikom II Uniwersytetu Letniego Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka, który odbywa się w Krasiczynie k. Przemyśla, losy Kurierów Tatrzańskich.

Helena Marusarzówna, kurierka tatrzańska
Helena Marusarzówna, kurierka tatrzańska

Nasi uczniowie przy pomocy grafiki czy kolażu przypominają m.in. Helenę Marusarzównę, jej brata Stanisława, czy Stanisława Frączystego. 

– powiedział w środę dr Piotr Bies, nauczyciel z zakopiańskiej szkoły plastycznej.

Zaznaczył, że w Zakopanem i na Podhalu

żyją rodziny kurierów, z którymi są organizowane spotkania. Poznając ich losy młodzież uczy się patriotyzmu. Odkrywa postacie, które walnie przyczyniły się do odzyskania niepodległości przez Polskę.

W ostatnim roku szkolnym wśród uczniów zakopiańskiego ZSP zorganizowano konkurs plastyczny, którego celem było przybliżenie kurierów. Wzięło w nim udział ponad 50 osób. Na wystawie na dziedzińcu zamku w Krasiczynie pokazana blisko 20 prac; głównie laureatów.

Obserwuję spore zainteresowanie. Uczestnicy II Uniwersytetu Letniego zatrzymują się, pytają. Dla wielu młodych Węgrów jest to pierwszy kontakt z dziejami Kurierów Tatrzańskich. 

– podkreślił dr Bies.

Ruch kurierski na szlaku przez Tatry rozpoczął się już w październiku 1939 r. Znane są nazwiska 37 kurierów tatrzańskich, wśród nich było pięć kobiet. Kurierami kierował Wacław Felczak, który sam wielokrotnie pokonywał trasę Zakopane-Budapeszt. Łącznicy idąc z Warszawy musieli pokonać najpierw granicę Generalnego Gubernatorstwa ze Słowacją, a następnie granicę z Węgrami. Tajne dokumenty zmikrofilmowane ukrywano w przedmiotach codziennego użytku np. długopisach, a także zaszywano je w ubraniach. Przez Tatry na Węgry przeprowadzono łącznie kilkanaście tysięcy osób. Przeprowadzono tędy m.in. część żołnierzy, którzy brali udział w Bitwie o Anglię. W odwrotnym kierunku, czyli z Budapesztu do Polski, przenoszono pieniądze - dolary i złote polskie, które wywiózł Narodowy Bank Polski w 1939 r. Jednym z najsłynniejszych kurierów tatrzańskich był Stanisław Frączysty z Chochołowa, który wsławił się przeprowadzeniem w 1941 r. z Budapesztu do Warszawy marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza. Frączysty został schwytany przez Gestapo i trafił do Auschwitz, później do fabryki broni w Weimarze skąd uciekł i został ponownie schwytany i przewieziony do obozu w Buchenwaldzie, gdzie pozostał do końca wojny, aż obóz został wyzwolony przez wojska amerykańskie. Kurierami byli też Marusarzowie: Helena, którą Niemcy schwytali i rozstrzelali oraz Stanisław - wybitny narciarz, olimpijczyk. Inny kurier oraz narciarz i trzykrotny olimpijczyk Bronisław Czech po schwytaniu przez Niemców trafił do Auschwitz. Nie przyjął niemieckiej propozycji zostania szkoleniowcem tamtejszych skoczków narciarskich. Zginął z wycieńczenia w obozie koncentracyjnym.

Czwartek będzie ostatnim dniem zajęć II Letniego Uniwersytetu Instytutu Felczaka. Tego dnia gośćmi będą m.in. wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker oraz węgierska wiceminister zasobów ludzkich Boglárka Illés. Do Krasiczyna przyjechało blisko 400 młodych ludzi z Polski i Węgier.

Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka zajmuje się współpracą polsko-węgierską. Powstał w 2018 roku. Patronuje działaniom badawczym i publicystycznym, prowadzi program stypendialny i translatorski oraz program nauczania języka polskiego. Na Węgrzech działa partnerska Fundacja im. Wacława Felczaka, powołana w 2018 przez rząd węgierski. W tym roku założyciele Fundacji będą gośćmi Festiwalu Filmowego Niepokrni Niezłomni Wyklęci.

Wacław Felczak był polskim historykiem, znawcą tematyki węgierskiej i środkowoeuropejskiej, żołnierzem polskiego Państwa Podziemnego. 

 

 

 



Źródło: pap.pl

#Węgry #Polska #Fundacja im. Wacława Felczaka #wystawa #liceum plastyczne im. Kenara #tatrzańscy kurierzy

redakcja