Spotkania autorskie, warsztaty plenerowe i śniadanie z książką na trawie będą towarzyszyły nowemu trzydniowemu ogólnopolskiemu wydarzeniu – "Pociąg do literatury. I Herling-Grudziński Festiwal", który w piątek rozpoczął się w Kielcach.
Głównym założeniem nowego festiwalu jest promowanie polskiej literatury, patrona imprezy - Gustawa Herlinga-Grudzińskiego - oraz rozwijanie wiedzy na temat dziedzictwa kulturowego Kielecczyzny.
Wydarzenie rozpoczęło się złożeniem kwiatów na grobie Jerzego Pilcha i pod tablicą upamiętniającą Gustawa Herlinga-Grudzińskiego przy ul. Sienkiewicza. Grudziński urodził się w Kielcach, tu spędził pierwsze lata życia - później jego rodzina zamieszkała w Suchedniowie.
Uroczysta inauguracja Festiwalu odbyła się na dziedzińcu Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej. Otwarto tam wystawę plenerową "Od Wincentego do Myśliwskiego".
"Pociąg do literatury" podzielono na kilka stref. W strefie dyskusji przygotowano dwa panele poświęcone wybitnym pisarzom związanym z Kielcami. W piątek 3 września odbędzie się spotkanie poświęcone Gustawowi Herlingowi-Grudzińskiemu, a w niedzielę, 5 września - Jerzemu Pilchowi.
Moderatorem drugiego spotkania będzie Kinga Strzelecka-Pilch, żona pisarza. W dyskusji wezmą udział przyjaciele Pilcha m.in. Jerzy Baczyński, redaktor naczelny "Polityki", Bronisław Maj i Witold Bereś. Oba spotkania odbędą się w Pałacyku im. T. Zielińskiego.
Gośćmi festiwalu będą także m.in.: Max Czornyj, Karolina Wilczyńska, Marcin Meller, Magdalena Grzebałkowska, Jacek Komuda oraz Janusz Leon Wiśniewski.
W "Strefie dziecięcego świata książek" oraz w "Strefie edukacji" przewidziano wydarzenia dla najmłodszych. Dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach związanych m.in. z teatrem i recyklingiem. Poza tym w programie festiwalu znalazły się także śniadanie z książką na trawie, głośne czytanie na rynku z aktorami Teatru Żeromskiego oraz rajd rowerowy i wycieczka pociągiem do Suchedniowa śladami Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.
Jednym z punktów festiwalu będą targi książki - w sobotę i niedzielę na ulicy Sienkiewicza.
Organizatorami wydarzenia są: Miejska Biblioteka Publiczna w Kielcach, Wzgórze Zamkowe - Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach.