Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Karol Nawrocki dla Niezalezna.pl o przywilejach esbeków: Tak nie powinno być w wolnej i demokratycznej Polsce

Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, pytamy m.in. jak to świadczy o obecnie rządzących, skoro w tym roku dzięki działaniom MSWiA, już 700 osób odzyskało emerytury esbeckie, co ujawnił portal Niezalezna.pl. - To bardzo niepokojące, że po 35 latach od rozpoczęcia procesu transformacji ustrojowej Polski - nasz kraj się cofa w tym procesie, a sprawcy odzyskują przywileje emerytalne, podczas gdy ofiary komunistów wciąż czekają na sprawiedliwość. Ci, których widzimy dzisiaj w Katowicach, odznaczeni Krzyżem Wolności i Solidarności, byli działacze opozycji antykomunistycznej często żyją skromnie, podczas gdy funkcjonariuszom Służby Bezpieczeństwa przywraca się przywileje emerytalne. Tak nie powinno być w wolnej i demokratycznej Polsce - mówi w rozmowie z Niezalezna.pl dr Karol Nawrocki.

Karol Nawrocki wręczył Krzyże Wolności i Solidarności
Karol Nawrocki wręczył Krzyże Wolności i Solidarności
fot. - Agnieszka Kołdziejczyk

W tym roku przypada 40. rocznica męczeńskiej śmierci księdza Popiełuszki. Czy już wiadomo, kto wydawał rozkazy w tej sprawie?

Postępowanie prokuratorskie nie dowiodło ostatecznej konkluzji w tym temacie. Prokuratorzy Instytutu Pamięci Narodowej na moją prośbę i moje polecenie badają jednak nowe wątki tej sprawy, są też w kontakcie z rodziną księdza Jerzego Popiełuszki. Nie mogę na razie przy okazji 40. rocznicy tragicznej śmierci z rąk komunistów księdza Popiełuszki podzielić się z opinią publiczną żadnymi nowymi faktami, bo ich po prostu nie ma. Natomiast gwarantuje determinację naszych prokuratorów. Efekty ich pracy są niezależne ode mnie...

Kolejna męczeńska śmierć kapłana. Już wiemy, że ksiądz Franciszek Blachnicki, twórca Ruchu Światło-Życie w Polsce został otruty w Carslsbergu. Śledztwo w tej sprawie dalej prowadzi IPN Katowice.

Ustalenia w sprawie śmierci księdza Blachnickiego, to dowód w dochodzeniu przez Instytut Pamięci Narodowej do istoty mordów księży katolickich - działaczy opozycji antykomunistycznej. Prowadzimy je w ramach projektu "Archiwum zbrodni". Nasze działania przynoszą efekty, nawet gdy wydawało się już, że sytuacja jest beznadziejna. W 2006 r. Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Katowicach umorzyła śledztwo w tej sprawie, a potem za sprawą nowych rozwiązań technologicznych, nowych źródeł udało się dowieźć, że ksiądz Blachnicki został otruty. Jestem pewien, że we wszystkich pozostałych sprawach potrzebujemy z jednej strony czasu, z drugiej jakiegoś przekazu, przesłanki która da nam możliwość rozwikłania ich.

Kilka dni temu został skazany w Niemczech na 10 lat więzienia były funkcjonariusz Stasi, który zamordował Polaka, Czesława Kukuczkę. Została rozliczona historyczna zbrodnia z 1974 roku. Rozmawiamy dzisiaj w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach, części dawnej kopalni "Wujek". Czy uda się ukarać ostatniego "nie rozliczonego" zomowca, który strzelał do górników w tej kopalni w 1981 r.?

Skazanie przez Sąd w Berlinie Manfreda Naumanna, to kolejny sukces pokazujący istotę Instytutu Pamięci Narodowej. Zabójca Czesława Kukuczki z lat 70., dzięki uporowi Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu z Poznania został postawiony przed sądem i skazany. To pokazuje, jak skomplikowana jest ta materia i jak długo trwa dochodzenie do prawdy,  ale też udowadnia naszą determinację. Nie odpuszczamy zbrodni komunistycznych ani w Polsce, ani w NRD. Natomiast, co do postępowania w sprawie mordu w kopalni "Wujek", gdzie zginęło 9 górników, nie mogę podzielić się żadnymi, nowymi informacjami, ale zawsze jest nadzieja. Nie odpuszczamy takich spraw.

W tym roku, jak ustalił portal Niezalezna.pl, dzięki działaniom MSWiA już 700 osób odzyskało emerytury esbeckie. Jak to świadczy o obecnie rządzących? 

To bardzo niepokojące, że po 35 latach od rozpoczęcia procesu transformacji ustrojowej Polski - nasz kraj się cofa w tym procesie, a sprawcy odzyskują przywileje emerytalne, podczas gdy ofiary komunistów wciąż czekają na sprawiedliwość. Ci, których widzimy dzisiaj, odznaczeni Krzyżem Wolności i Solidarności często żyją skromnie, podczas gdy funkcjonariuszom Służby Bezpieczeństwa przywraca się przywileje emerytalne. Tak nie powinno być w wolnej i demokratycznej Polsce!

Uśmiechnięta koalicja, akurat tutaj dotrzymała jednego ze "100 konkretów na 100 pierwszych dni rządu". 

Tak. Niewiele jest konkretów, które zrealizowała dzisiaj rządząca koalicja, ale "konkret" związany z reubekizacją i z przywracaniem przywilejów emerytalnych funkcjonariuszom Służby Bezpieczeństwa jest wprowadzany z pełną determinacją, co jest bardzo niezdrowe, bardzo niepokojące i nie służy Państwu Polskiemu. 

I pytanie, którego nie może dzisiaj zabraknąć w naszej rozmowie. Czy będzie pan kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta RP?

To dotyczy przyszłości. Na razie są tylko prognozy i znaki zapytania, trudno mi odpowiedzieć jednoznacznie, czy będę kandydatem na prezydenta Rzeczypospolitej. Dzisiaj w Katowicach, wręczając "Krzyże Wolności i Solidarności" 17. działaczom opozycji antykomunistycznej, wykonuję swoje obowiązki jako prezes Instytutu Pamięci Narodowej, służąc Polsce, a jakie zadania przyniesie dla mnie przyszłość? Czas pokaże!

Dziś w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności odbyła się uroczystość wręczenia 17 działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej - Krzyży Wolności i Solidarności. Odznaczenie zostało ustanowione przez Sejm w 2010 r. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 r. przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Krzyże Wolności i Solidarności są wzorowane na niezwykle ważnym odznaczeniu państwowym - Krzyżu Niepodległości z II RP. W woj. śląskim dotychczas uhonorowano 1250 osób. Dziś w Katowicach odznaczenia nadane przez prezydenta RP Andrzeja Dudę, wręczył dr Karol Nawrocki, prezes IPN. 

 



Źródło: niezalezna.pl

#Karol Nawrocki #IPN

Agnieszka Kołodziejczyk