Została zbudowana w 1917 r. w Zakładach Putiłowskich w Petersburgu, a od 1918 r. znajdowała się na uzbrojeniu fińskich sił zbrojnych.
Mimo że w 1939 r. uznawano je za przestarzałe, to jednak dobrze wyszkoleni artylerzyści skutecznie wykorzystywali ich możliwości w walkach toczonych podczas kampanii polskiej. Jedno z takich dział znajdowało się także na uzbrojeniu Wojskowej Strażnicy Tranzytowej na Westerplatte.
– powiedział w rozmowie z PAP Wojciech Łukaszun, kierownik Działu Zbiorów MIIWŚ.
Muzeum zastawiało się nad zamówieniem kopii takiej armaty, ale okazało się, że polska firma handlująca takimi przedmiotami wystawiła ją na sprzedaż w internecie, więc przedstawiciele muzeum na posiedzeniu komisji ds. zakupów i darów pozytywnie rozpatrzyli decyzję o jej zakupie. Armata po remoncie i uzupełnieniu brakujących elementów zostanie wyeksponowana, a docelowo wzbogaci wystawę przygotowywaną w ramach Muzeum Westerplatte i Wojny Obronnej 1939. Pozostałe trzy armaty polowe wz. 1902 w Polsce są w zbiorach Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy, w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie i w zbiorach Fundacji Historycznej Westerplatte.