Wystawę prezentującą twórczość meksykańskiej artystki Fridy Kahlo można od soboty obejrzeć w Węgierskiej Galerii Narodowej w Budapeszcie. Prace pochodzą z Muzeum Dolores Olmedo w Meksyku, które posiada największą kolekcję obrazów jej autorstwa.
Ekspozycja, której wernisaż odbył się w piątek, czyli w 111. rocznicę urodzin Kahlo, prezentuje 26 znanych obrazów oraz 9 rysunków artystki, a także fotografie i nagrania wideo pokazujące jej życie i twórczość. Na podzielonej na pięć części wystawie można zobaczyć słynne obrazy Kahlo, takie jak „Strzaskana kolumna” – autoportret w gorsecie ortopedycznym, na którym artystka ma stalową konstrukcję zamiast kręgosłupa, ciało poprzebijane gwoźdźmi i łzy na twarzy, namalowany w 1944 r. po przejściu skomplikowanej operacji – czy „Moja niania i ja”, na którym dziecko o twarzy dorosłej Kahlo ssie pierś ciemnoskórej kobiety. Część pierwsza wystawy jest zatytułowana „Dojrzewanie artystyczne”.
Chciałam przedstawić wpływy i środowisko, w jakich się rozwijała w dzieciństwie
– powiedziała kuratorka wystawy Adriana Lantos.
Część druga, „Poetyka cierpienia”, nawiązuje do bólu fizycznego, z którym artystka zmagała się całe życie. W dzieciństwie Kahlo zapadła na chorobę Heinego-Medina, przez co miała problemy z poruszaniem się i zdeformowaną nogę. W wieku 19 lat uległa także poważnemu wypadkowi autobusowemu, w którym odniosła wówczas rozległe obrażenia, miała m.in. połamane nogi i miednicę oraz zmiażdżoną stopę, skutkiem czego na długie miesiące została unieruchomiona w łóżku. Przeszła potem liczne operacje.
Wiele jej obrazów jest niewielkich rozmiarów, gdyż malowała je, leżąc w łóżku
- podkreśliła Lantos.
Część trzecia, „Frida i Meksyk”, prezentuje prace związane z korzeniami kultur mezoamerykańskich w twórczości Kahlo, a czwarta - „Niech żyje życie” – obrazy akcentujące kolorystykę meksykańskiej przyrody i kultury, pełne erotyzmu i witalności.
Ostatnia część, „Frida i Diego”, odnosi się do burzliwego, pełnego pasji i namiętności, ale też zazdrości i zdrad związku malarki z jej mężem, wybitnym meksykańskim malarzem Diego Riverą.
Ciekawostką na wystawie jest list napisany przez Kahlo po węgiersku do urodzonego na Węgrzech amerykańskiego fotografa Nickolasa Murayego, z którym Kahlo miała przez 10 lat romans.
Na jednym z obrazów, zatytułowanym „Portret mojego ojca”, artystka napisała: „Tu namalowałam swojego ojca Wilhelma Kahlo, który był pochodzenia węgiersko-austriackiego”. Niektórzy badacze kwestionują jednak to ostatnie twierdzenie. Pod koniec wystawy można też zobaczyć wpisy artystki do dziennika z ostatnich 10 lat jej życia.
Ostatnie lata Kahlo spędziła przykuta do łóżka, gdyż z powodu problemów ze zdrowiem nie mogła już chodzić. Nie zrezygnowała jednak z malowania. Przypisuje się jej zdanie "Po co mi nogi, jeśli mam skrzydła?", które miało wyrażać jej nieuległość wobec choroby. Zmarła jednak tuż po swoich 47. urodzinach, 13 lipca 1954 r. w Meksyku. Wystawa będzie otwarta do 4 listopada.