10 kwietnia 2019 r. w Bibliotece Polskiej w Paryżu otwarta zostanie wystawa przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu i Polskie Towarzystwo Ziemiańskie. Ekspozycja opowiada o polskim ziemiaństwie i jego losach w XX wieku. Na banerach wystawienniczych ukazano ziemian – historię wybranych kilkunastu rodzin.
Autorzy uznali, że tylko konkretne przykłady i konkretni ludzie uświadomią zwiedzającym, że była to grupa społeczna, której przedstawicieli można nazwać elitą, czyli w dzisiejszym rozumieniu tego słowa – lokalnymi liderami. Działania swoje prowadzili na wielu polach: gospodarczym, politycznym, charytatywnym czy kulturalnym. Niemal w każdej rodzinie ziemiańskiej można znaleźć postaci zaangażowane w wydarzenia znane z podręczników historii, postaci, które współtworzyły dzieje Polski i wpływały na ich bieg.
Projekt wystawienniczy IPN i PTZ „Europa w rodzinie. Ziemiaństwo polskie w XX wieku” opowiada także o zniszczeniu tej grupy społecznej w latach 1939–1945 przez totalitaryzmy: nazistowski i komunistyczny, o jej wywłaszczeniu po 1944 roku w okresie Polski Ludowej oraz o stratach, jakie nastąpiły wraz z likwidacją tej warstwy społecznej.
Wystawa przygotowana została w języku polskim, angielskim i francuskim.
Więcej informacji o wystawie na stronie internetowej: ziemianie.pamiec.pl