Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Czy dojdą do skutku ekshumacje na Ukrainie?

Ukraina jest gotowa do rozmów z Polską o trudnych relacjach historycznych, w tym o kwestii ekshumacji – oświadczył przedstawiciel prezydenta Wołodymyra Zełenskiego do spraw międzynarodowych Wadym Prystajko.

Prace w Kruszowicach
Prace w Kruszowicach
poszukiwania.ipn.gov.pl

1 września Zełenski złoży wizytę w Polsce. Prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z Zełenskim w czerwcu w Brukseli zaprosił go na uroczystości rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej.

Ze stroną polską nie tylko jesteśmy gotowi do rozmów, jesteśmy wręcz skazani na to, by żyć w pokoju i szczęściu. Są to w zasadzie nasi sąsiedzi, nasi najbliżsi bracia i wiecie, że faktycznie odróżniamy się od nich jedynie alfabetem łacińskim i przewagą katolicyzmu (w Polsce) wobec prawosławia (na Ukrainie). Mamy świadomość naszej trudnej historii i powinniśmy dokonać wszelkich koniecznych kroków, by odnaleźć możliwość życia razem. Mamy jednego, wspólnego wroga i odczuwamy konieczność życia razem w przyjaźni i pokoju.

– powiedział Prystajko.

Oświadczył też, że on sam podczas wizyty Zełenskiego w Brukseli rozmawiał z przedstawicielami prezydenta Dudy, z którymi umówił się na dalsze spotkania.

Ustaliliśmy, że spotkamy się w najbliższym czasie, by poruszyć wszystkie kwestie. Ekshumacje są tylko jedną z tych kwestii. 

– podkreślił Prystajko, który ma objąć stanowisko ministra spraw zagranicznych.

Między Warszawą i Kijowem od wiosny 2017 r. trwa spór wokół zakazu poszukiwań i ekshumacji szczątków polskich ofiar wojen i konfliktów na terytorium Ukrainy, wprowadzonego przez stronę ukraińską po zdemontowaniu nielegalnego pomnika UPA w Hruszowicach (podkarpackie), do którego doszło w kwietniu 2017 r.

W ubiegły czwartek – w Narodowym Dniu Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP – prezydent Duda oświadczył, że warunkiem upamiętnienia zbrodni na Wołyniu jest zgoda strony ukraińskiej na przeprowadzenie ekshumacji.

Prezydent podkreślił, że aby nie było złej pamięci, czyli wrogości, potrzebne jest upamiętnienie.

Warunkiem upamiętnienia jest to, żeby strona ukraińska zgodziła się na przeprowadzenie ekshumacji, żeby można było oznaczyć groby, żeby potomkowie znali te miejsca, w które mogą pojechać, gdzie mogą zapalić znicz, złożyć kwiaty, gdzie mogą się pomodlić, gdzie mają miejsce na chwilę refleksji, wspomnienia o swoich bliskich. Te relacje na przyszłość na tym musimy budować. 

– podkreślił.

 

 

 



Źródło: pap.pl

#Polska #Ukraina #rozmowy o historii #Hruszowice #ekshumacje

redakcja