Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Autor hymnu Śląska Cieszyńskiego

Jan Kubisz urodził się w gospodarstwie w centrum wsi „na Bartkowicach”. W 1868 roku ukończył Seminarium Nauczycielskie w Cieszynie. Pracował jako nauczyciel w Gnojniku, był działaczem społecznym Czytelni Ludowej w Cieszynie, prowadził działalność społeczną w Towarzystwie Ewangelickiej Oświaty Ludowej oraz w Polskim Towarzystwie Pedagogicznym. Swój pierwszy tomik poezji „Niezapominajka” wydał w 1882 roku.

Jan Kubisz
Jan Kubisz

Wiersz „Do Olzy”, znany pod tytułem „Płyniesz Olzo”, śpiewany był na nutę „Wisło moja” i szybko stał się hymnem Śląska Cieszyńskiego, w szczególności Zaolzia. Kubisz wydał drukiem w 1928 roku „Pamiętnik starego nauczyciela”, który stanowi jedno z cenniejszych źródeł do poznania przeszłości Śląska Cieszyńskiego. Jest również autorem pieśni „Ojcowski dom” wykonywanej podczas uroczystości ewangelickich i towarzyszącej zjazdom towarzystw regionalnych powiatu cieszyńskiego i bielskiego.

Do Olzy

Płyniesz Olzo, po dolinie,

płyniesz jak przed laty,

takie same na twym brzegu

kwitną wiosną kwiaty

A twe wody w swoim biegu,

Się nie zamąciły;

I tak samo lśnią się w słońcu,

Jak się dawniej lśniły.

Ale ludzie w swoim życiu

zmienili się bardzo,

zwyczajami, wiarą przodków

ledwie że nie gardzą

I dąb stary nad twym brzegiem

jak szumiał tak szumi,

a wnuk starą mowę dziadów

ledwie że rozumie

Na twym brzegu dawnym śpiewem

słowik się odzywa,

a dziś śliczne nasze pieśni

ledwie że kto śpiewa

W świętej ziemi chananejskiej

rzeka Jordan płynie,

w jego wodach Izraela

lud brał oczyszczenia

Więc z modlitwą ukląknąłem

w pokorze przed Panem

byś się stała, Olzo, takim

i dla nas Jordanem

Potem kiedyś, gdy po falach

wiosną wiatr zawieje,

wnuk usłyszy w twych fal szumie

swoich przodków dzieje

Wnuk usiądzie na twym brzegu

dumać nad przeszłością

I żyć będzie dla swej ziemi

czynem i miłością!

27 marca 2019 r. w Szkole Podstawowej i Przedszkolu im. Jana Kubisza w Gnojniku w Republice Czeskiej na Zaolziu odbyła się uroczystość związana z 90. rocznicą śmierci patrona szkoły. W wydarzeniu wzięli udział: dr Adam Lisek z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach, dr hab. Miłosz Skrzypek z Uniwersytetu Śląskiego oraz prof. zw. dr hab. Jarosław Kłaczkow reprezentujący Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Obchody rozpoczęły się w porze popołudniowej na cmentarzu ewangelickim, gdzie został pochowany Jan Kubisz. Na uroczystość przybyła także młodzież ze szkół podstawowych z polskim językiem nauczania. Następnie w ramach funkcjonującego tu Przystanku Historia IPN odbyła się godzinna debata dotycząca kwestii kształtowania się poczucia narodowego wśród mieszkańców Księstwa Cieszyńskiego w XIX i XX wieku.

W trakcie pobytu na Zaolziu odwiedzono także miejsce śmierci dwóch wybitnych polskich pilotów, konstruktorów: Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury, którzy zginęli 11 września 1932 roku w katastrofie lotniczej pod Cierlickiem Górnym, w trakcie lotu do Pragi. Miejsce to zostało upamiętnione symbolicznymi dwoma grobami i krzyżem

 



Źródło: ipn.gov.pl, niezalezna.pl

#Śląsk Cieszyński #Zaolzie #Jan Kubisz #rocznica śmierci #IPN #Przystanek Historia

Magdalena Łysiak