Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »
Z OSTATNIEJ CHWILI
Prezydent Andrzej Duda podpisał budżet na 2025 r. oraz przesłał część przepisów do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej • • •

Odtajnili tysiące dokumentów o Holokauście

Dokumenty archiwum Komisji Narodów Zjednoczonych do spraw Zbrodni Wojennych, które ukazują niemieckie zbrodnie Holokaustu, zostały udostępnione przez Bibliotekę Wienera w Londynie. Odtajn

Clem Rutter, Rochester, Kent/creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en
Clem Rutter, Rochester, Kent/creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en
Dokumenty archiwum Komisji Narodów Zjednoczonych do spraw Zbrodni Wojennych, które ukazują niemieckie zbrodnie Holokaustu, zostały udostępnione przez Bibliotekę Wienera w Londynie. Odtajniono około 10 tys. dokumentów wywiezionych ze wschodniej Europy w tym listę 37 tys. osób uznanych za przestępców wojennych.

Komisja działała w latach 1943-49, ale dostęp do jej zapisów był ograniczony ze względów politycznych. Niemcy stały się ważnym elementem globalnej rozgrywki podczas zimnej wojny, a alianci postawieni wobec groźby ZSRR postanowili z mniejszą gorliwością rozliczać zbrodnie nazizmu.

Dokumenty szczegółowo opisują wysiłki zmierzające do ścigania tysięcy domniemanych nazistowskich i japońskich przestępców wojennych, od szefów państw takich jak Adolf Hitler do strażników w obozach koncentracyjnych w Oświęcimiu i Treblince.

Archiwum zawiera dowody zgromadzone przez miejscowych ludzi, którzy dokumentowali zbrodnie na długo przed zakończeniem wojny.

- Katalog Komisji NZ ds. Zbrodni Wojennych, będzie można wyszukać online, został udostępniony przez stronę internetową biblioteki.

Jest bardzo duże zainteresowanie. Niektóre pliki PDF liczą więcej niż 2 tys. stron. To pierwszy raz, kiedy każdy w Wielkiej Brytanii będzie miał dostęp do tych plików

– oświadczył Falksohn.

Biblioteka Wienera została założona w 1934 roku w Amsterdamie przez dr. Alfreda Wienera w celu dokumentowania przejawów antysemityzmu. Po ewakuacji do Wielkiej Brytanii Wiener współpracował z brytyjskim rządem, m.in. dostarczają dowody na procesy norymberskie.

Do tej pory tylko osoby, które uzyskały zgodę rządu i sekretarza generalnego ONZ, mogły dostać dostęp do archiwum. Robienie notatek i kopiowanie treści było zabronione.

 



Źródło: washingtonpost.com,theguardian.com

#II wojna światowa

Marek Nowicki