Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

W czasie pandemii częściej podjadamy! Uwaga na zaburzenia odżywiania!

Pandemia COVID-19 jest wyraźnie związana z rozwojem sześciu niezdrowych zachowań żywieniowych wśród ludzi - ujawniło badanie przeprowadzone na University of Minnesota. Niestety ma też wpływ na wzrost przypadków zaburzeń odżywiania, które co roku zabijają ponad 10 tys. osób w skali świata. Artykuł na ten temat pojawił się w najnowszym wydaniu pisma „International Journal of Eating Disorders”.

StockSnap/pixabay.com/service/license/

Kierująca badaniem dr Melissa Simone z Wydziału Psychiatrii i Nauk Behawioralnych wyjaśnia, że to właśnie pandemia wymusiła na nas nagłe wdrożenie nowej polityki dotyczącej zdrowia publicznego, która ma ograniczać rozprzestrzenianie się wirusa. 

Chociaż zabezpieczenia te są konieczne, to wynikające z nich zmiany w naszym codziennym życiu, w połączeniu z utrzymującym się stresem, mogą mieć poważne negatywne konsekwencje, jeśli chodzi o ryzyko rozwoju zaburzeń odżywiania i niezdrową relację z jedzeniem. Tymczasem zaburzenia odżywiania mają jeden z najwyższych wskaźników śmiertelności wśród wszystkich zaburzeń psychiatrycznych. Dlatego tak ważne jest, aby spróbować zrozumieć korelację między aktualną sytuacją a niebezpiecznymi zachowaniami żywieniowymi.
 - wyjaśnia badaczka.

W swoim badaniu dr Melissa Simone skupiła się na ocenie potencjalnego związku między stresem, zaburzeniami nastroju i trudnościami finansowymi, a zmianą nawyków i zachowań żywieniowych podczas pandemii COVID-19.

W czasie pandemii zajadamy stres?

Analiza wykazała, że istnieje sześć kluczowych zjawisk, które nasiliły się w społeczeństwie w związku z pandemią. Są to (w kolejności częstości występowania): 

  • bezrefleksyjne jedzenie i podjadanie; 
  • zwiększone spożycie pokarmów; 
  • uogólniony spadek apetytu; 
  • zajadanie stresu; 
  • zmniejszenie spożycia pokarmów;
  • ponowne pojawienie się (lub wyraźne nasilenie) objawów zaburzeń odżywiania, u osób cierpiących już wcześniej z ich powodu.

Około 8 proc. badanych zgłosiło skrajnie niezdrowe zachowania związane z kontrolą masy ciała, 53 proc. wykazywało nieco mniej skrajne, ale jednak nadal niezdrowe zachowania związane z kontrolą masy ciała, a 14 proc. zgłosiło napadowe objadanie się.

Badanie wykazało, że wyniki te były istotnie związane z gorszym zarządzaniem stresem, większymi objawami depresji oraz umiarkowanymi lub skrajnymi trudnościami finansowymi.

Konsekwencje ekonomiczne pandemii COVID-19 prawdopodobnie utrzymają się jeszcze długo po wyszczepieniu społeczeństw. A ponieważ nasze ustalenia sugerują, że umiarkowane lub poważne trudności finansowe mogą być powiązane z zaburzonymi zachowaniami żywieniowymi, ważne jest, aby wdrożyć tanie, łatwo dostępne i szeroko rozpowszechnione działania dla osób o podwyższonym ryzyku.
- podsumowuje dr Simone.

Osoby, które zgłosiły problem z bezrefleksyjnym jedzeniem i podjadaniem, przyznały, że powodem tych niezdrowych zachowań są: zmiana harmonogramu dnia związana z pracą zdalną oraz nuda.

Dużo uwagi poświęcono dotychczas otyłości i jej związkowi z COVID-19. Równie ważne jest zauważenie dużej liczby osób, które cierpią na zaburzenia odżywiania lub są nimi zagrożone w trakcie i po pandemii.
- uważa dr Dianne Neumark-Sztainer, współautorka badania.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

#podjadanie #objadanie się #koronawirus #COVID-19 #pandemia #zaburzenia odżywiania #zdrowa dieta #dieta #jedzenie

Mariola Łukawska