10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Nieoczekiwana propozycja samorządów: 500 plus i czternasta emerytura tylko po szczepieniu

Dodatek 500 Plus oraz czternasta emerytura tylko dla zaszczepionych? Taka propozycja miała paść ze strony Związku Miast Polskich, członkami którego są prezydenci miast. Samorządowcy rozmawiali dziś z rządem o kolejnym etapie programu szczepień.

torstensimon / CC0

„Oprócz zachęt powinny być też elementy dyscyplinujące”

– cytuje słowa, które wybrzmiały ze strony Związku Miast Polskich, reporter Radia Zet.

Według dziennikarza kolejne propozycje samorządów to - bilans covidowy w POZ wraz z promocją szczepień dla osób 60+. Zaś największe polskie miasta - Warszawa, Kraków i Łódź – wystąpili z inicjatywą organizacji loterii dla zaszczepionych.

Ze swojej strony „rząd zaproponował zachęty finansowe dla samorządów z największym procentem szczepień”.

Kolejne spotkanie z udziałem stron ma się odbyć w poniedziałek.

Związek Miast Polski to jest organizacja samorządów miejskich powołana do opracowywania wspólnego stanowiska wobec rządu i promocji miast członkowskich w Polsce i za granicą.

W Polsce wykonano dotąd 17 254 902 szczepień przeciw COVID-19 – podano dziś na rządowych stronach. W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest 5 222 430 osób.

Od 27 grudnia ub.r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, zutylizowano 16 055 dawek. Zgłoszono 8 964 niepożądanych odczynów poszczepiennych.

Łącznie do Polski dostarczono dotąd 18 920 620 dawek.

Polscy pacjenci otrzymują cztery szczepionki przeciw COVID-19. Szczepionki firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca są dwudawkowe, zaś preparat opracowany przez Janssen Pharmaceutica NV, firmę z pionu farmaceutycznego Johnson & Johnson, wymaga podania jednej dawki.

Osoby, które przebyły chorobę wywołaną zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, mogą być zaszczepione przeciwko COVID-19 w terminie nie wcześniejszym niż 30 dni od dnia uzyskania pozytywnego testu na obecność wirusa SARS-CoV-2.
 

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#szczepionki #koronawirus

oa