Do Polski zostanie dostarczonych około 16 mln sztuk szczepionki firmy Johnson & Johnson - poinformował Michał Dworczyk. - Zgodnie z deklaracjami producenta do końca drugiego kwartału do Polski może dotrzeć około 2,5 mln tych szczepionek - dodał.
Szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień pytany na konferencji prasowej o to, ile dawek szczepionki Johnson & Johnson zostanie dostarczonych do Polski, odparł, że będzie to ok. 16 mln sztuk.
"Natomiast zgodnie z deklaracjami producenta do końca drugiego kwartału do Polski może dotrzeć około 2,5 mln tych szczepionek"
- powiedział szef KPRM.
"To są deklaracje producenta. Sam producent mówi, że to są wstępne deklaracje, więc żeby podawać twarde liczby i terminy musimy jeszcze chwilę zaczekać" - dodał.
Dopuszczona w czwartek do użytku w UE szczepionka na koronawirusa firmy Johnson & Johnson jest czwartą, która będzie wykorzystywana w krajach Unii, po preparatach koncernów Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca. Na świecie używa się też szczepionek produkcji chińskiej, rosyjskiej i indyjskiej.
"Pfizer zrealizował wszystkie zobowiązania z początku stycznia, czyli w I kwartale dostarczyliśmy nawet nieco więcej ponad zobowiązania. Mianowicie dostarczyliśmy do Polski ponad 4,5 mln dawek szczepionki Comirnaty. Tak jak to było uzgodnione z UE, tak jak to było uzgodnione z Polską"
– poinformowała dziś w Programie III Polskiego Radia prezes zarządu Pfizer Polska Dorota Hryniewiecka-Firlej.
Zaznaczyła też, że w II kwartale tego roku liczba dawek będzie potrojona. "To będzie około 15 mln dawek. Zmodernizowaliśmy linię produkcyjną i dzięki temu możemy produkować więcej niż zobowiązaliśmy się na początku" – przyznała.
Przypomniała, że kontrakt z UE podpisano na dostarczenia 500 mln dawek. "Tyle dostarczymy" – zapewniła.
Odnosząc się do mutacji koronawirusa i ich wpływu na skuteczność szczepionki, powiedziała, że Pfizer stworzył centra obserwacji badające pod tym kątem wirusa.
"Na razie badania wskazują, że nasza szczepionka – Comirnaty – radzi sobie w pełni z wariantem brytyjskim, brazylijskim i afrykańskim. Badamy każdego kolejnego wirusa, który nas niepokoi. Jesteśmy w stanie w 100 dni, dzięki technologii mRNA, wyprodukować nową szczepionkę, nową odpowiedzieć na nowego mutanta, jeśli taki się pojawi"
– powiedziała.
Szczepionka przeciw COVID-19 firm BioNTech i Pfizer wykazała skuteczność na poziomie 95 proc. w badaniach klinicznych. Dopuszczona jako pierwsza na rynek UE w grudniu 2020 roku. W Polsce szczepienia tym preparatem rozpoczęły się 27 grudnia.
Comirnaty zawiera cząsteczkę zwaną informacyjnym RNA (mRNA) z instrukcjami wytwarzania białka z SARS-CoV-2, wirusa wywołującego chorobę COVID-19. Podaje się ją w dwóch wstrzyknięciach, zwykle w domięśniowo w górną część ramienia.