- Kultura jest podstawą rozwoju w sensie świadomościowym, budowy postaw kreatywnych, ale także w sensie wiedzy, jaką przynosi o świecie - powiedział wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. - Bez wiedzy o świecie, o historii, o dokonaniach innych ludzi jesteśmy znaczenie słabsi na rynku - dodał.
Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński uczestniczy w Łodzi w IV Forum Organizacji Młodzieżowych "Wspólnie dla Przyszłości".
Piotr Gliński pytany, na ile powiedzenie, że kultura jest dźwignią rozwoju, odnosi się do Łodzi, odpowiedział: "odnosi się w jak największym stopniu". "Kultura jest dźwignią rozwoju na wielu poziomach. Poprzez to, że pewna część kultury to są sektory kreatywne, które są bardzo dynamiczne i ich rozwój jest bardzo widoczny na rynku gospodarczym. One tworzą bardzo istotny sektor gospodarczy" - podkreślił.
"Wystarczy powiedzieć, że (sektory te) wytwarzają w Polsce mniej więcej, tyle wartości, czy dokładają się do PKB w takim zakresie, jak sektor górnictwa w Polsce. Jest to sektor, który co prawda się racjonalizuje w swoich działaniach, zmienia się, ale jest w dalszym ciągu wielki. To są porównywalne gospodarczo sfery"
- wskazał minister kultury.
Dodał, że kultura oddziałuje także na rozwój w inny sposób, "nie tylko poprzez wspieranie rozwoju gospodarczego, ale przede wszystkim poprzez budowanie zasobów kreatywnych kapitału ludzkiego". "Ludzie dzięki kulturze stają się lepszymi innowatorami, myślą w sposób rozwojowy. Kultura podnosi umiejętności, które są bezcenne i które powodują, że tutaj w Łodzi lokowanych jest wiele inwestycji zagranicznych, bo tutaj mają kreatywny kapitał ludzki. Kultura też na to wpływała - pośrednio i bezpośrednio. Instytucje kultury wpływają na to w znacznym stopniu" - zaznaczył szef resortu kultury.
Ocenił, że "bez zasobów kulturowych, bez wiedzy na temat kultury, bez przesiąknięcia kulturą często pracownik jest mniej wyposażony do tego, żeby pracować w nowoczesnych technologiach, do tego, żeby mógł konkurować z innymi". "Krótko mówiąc: kultura jest podstawą rozwoju w sensie świadomościowym, budowy postaw kreatywnych, ale także w sensie wiedzy, jaką przynosi o świecie. Bez wiedzy o świecie, o historii, o dokonaniach innych ludzi jesteśmy znaczenie słabi na rynku, czy w gospodarce i ten rozwój jest słabszy" - podkreślił minister kultury.
Głównym organizatorem wydarzenia jest Fundacja Służba Niepodległej. Współorganizatorami: Ośrodek Analiz Cegielskiego, Młodzi dla Polski, Fundacja Sapere Aude, Studenci dla Rzeczypospolitej, Stowarzyszenie KoLiber, Niezależne Zrzeszenie Studentów, Fundacja im. Janusza Kurtyki, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Korporacja Akademicka Giedyminia z Łodzi.
Głównym źródłem finansowania jest Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego poprzez Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Sponsorem wydarzenia jest również Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna.