10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

​Wieloletni korespondent w Moskwie ponownie prezesem Polskiego Radia

Skład zarządu Polskiego Radia pozostał bez zmian.

Abel Pau / https://creativecommons.org/ licenses/by-nc/2.0/
Abel Pau / https://creativecommons.org/ licenses/by-nc/2.0/
Skład zarządu Polskiego Radia pozostał bez zmian. Ponownie, przez kolejne cztery lata rozgłośnią publiczną będzie zarządzał jako prezes, były wieloletni korespondent PR w Moskwie - Andrzej Siezieniewski. Będzie on nadzorował instytucję, która w swój statut wpisane ma m.in. kształtowanie młodego pokolenia, ale także współudział w tworzeniu życia publicznego i kulturalnego.
 
Rada nadzorcza spółki Polskie Radio S.A. zdecydowała o przedłużeniu kadencji obecnego zarządu (w jego skład oprócz Siezieniewskiego wchodzą: Jolanta Wiśniewska i Henryk Cichecki) na kolejne cztery lata. Wybór rady nadzorczej PR musi jeszcze zatwierdzić KRRiT.

Polskie Radio pod rządami tych trzech osób osiągało istotne sukcesy, dlatego większość rady nadzorczej uznała, że ich kandydatury należy wskazać Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji – stwierdził w rozmowie z portalem wirtualnemedia.pl Janusz Adamowski, przewodniczący rady nadzorczej Polskiego Radia.

 W latach 1976–1982 Andrzej Siezieniewski pełnił funkcję korespondenta Polskiego Radia w Moskwie. Siezieniewski wrócił do PRL w czasie stanu wojennego. W 1984 przeszedł na stanowisko zastępcy redaktora naczelnego w dyrekcji programów informacyjnych TVP. Po powrocie do Polskiego Radia w 1988 stanął na czele działu dzienników.
 
Tuż po upadku komunizmu, Siezieniewski wyjechał do Moskwy i ponownie pracował tam w latach 1989–1994 jako korespondent. Do Polski wrócił w roku 1994, gdy władzę sprawował już rząd SLD. Wówczas znów trafił do Polskiego Radia.
W czerwcu 2013 r. Bronisław Komorowski podczas spotkania z okazji obchodów 20-lecia uchwalenia ustawy o radiofonii i telewizji wręczył Siezieniewskiemu Krzyż Komandorskim Odrodzenia Polski.


fot.: Tomasz Hamrat/Gazeta Polska - na zdj. Andrzej Siezieniewski
 
Głównym adaniem Polskiego Radia jest nadawanie audycji radiowych o zasięgu ogólnokrajowym i międzynarodowym. Funkcjonuje także 17 spółek regionalnych Polskiego Radia, które nie są podległe Polskiemu Radiu SA.
 
Jak czytamy w statucie Polskiego Radia, przedmiotem działalności tej spółki jest m.in.: dostarczanie informacji; udostępnianie dóbr kultury i sztuki; upowszechnianie edukacji obywatelskiej, w tym prezentowanie prac parlamentu i struktur samorządowych; popieranie krajowej twórczości radiowej; popieranie twórczości artystycznej, literackiej, naukowej oraz działalności oświatowej; tworzenie i rozpowszechnianie programów dla odbiorców za granicą w języku polskim i innych językach; badanie rynku i opinii publicznej.

 



Źródło: wirtualnemedia.pl,niezalezna.pl

mn