Z sondażu IBRiS na zlecenie Radia ZET wynika, iż większość Polaków opowiada się za dożywotnim odebraniem prawa jazdy osobom, które kierowały pojazdem pomimo sądowego zakazu.
Na pytanie: "Czy zgadza się Pan/Pani z opinią, że kierowcy z sądowym zakazem prowadzenia pojazdów, przyłapani przez policję na jeździe za kierownicą, powinni dożywotnio tracić prawo jazdy?" twierdząco odpowiedziała większość respondentów: 53,3 proc. - "zdecydowanie się zgadzam", a 16,4 proc. - "raczej się zgadzam".
8,3 proc. udzieliło odpowiedzi "raczej się nie zgadzam", a 17,4 proc. "zdecydowanie się nie zgadzam". Niespełna 5 proc. ankietowanych nie ma zdania.
Radykalne rozwiązanie częściej popierają kobiety, wśród których 59 proc. udzieliło odpowiedzi "zdecydowanie się zgadzam", a 16 proc. "zdecydowanie się nie zgadzam". Dla porównania, "zdecydowanie za" było 48 proc. mężczyzn, a "zdecydowanie przeciw" - 19 proc.
Różnice są widoczne także wtedy, kiedy weźmiemy pod uwagę wiek respondentów. Za odbieraniem uprawnień były przede wszystkim osoby starsze, 70+ (75 proc.) i młodsze, w przedziale wiekowym 18-29 lat (66 proc.). W grupie 30-39 lat swoje poparcie wyraziło 41 proc. osób, 40-49 l. - 42 proc., 50-59 l. - 61 proc., a 60-69 l. - 48 proc.
Jeśli chodzi o sympatie polityczne, to najbardziej liberalne podejście mają wyborcy Trzeciej Drogi - zdecydowanie za odebraniem prawa jazdy było 53 proc. ankietowanych wyborców tej partii, a niemal co trzeci wskazał odpowiedź "raczej się nie zgadzam". "Za" było także 56 proc. wyborców Koalicji Obywatelskiej, 64 proc. Prawa i Sprawiedliwości i 70 proc. Konfederacji.