Jak komisje śledcze zdemaskowały głupotę polityków od ośmiu gwiazdek Czytaj więcej w GP!

Tak manipulują Tobą w sieci. Pod żadnym pozorem nie klikaj

We współczesnym świecie niemal każdy buszuje w internecie. Większości użytkowników wydaje się, że są odporni na oszustwa i podstępy. Przecież słyszeli o fakenewsach, cudach sztucznej inteligencji i o tym, że nigdy nie wiadomo, kto siedzi po drugiej stronie. A jednak współczesne techniki manipulacji są tak wyrafinowane, że wystarczy odrobina braku czujności i już jesteśmy w sieci… kłamstw.

Warto poznać kilka wskazówek, które pomagają w selekcji prawdziwych informacji
Warto poznać kilka wskazówek, które pomagają w selekcji prawdziwych informacji
Markus Spiske - Pexels

W czasach praktycznie nieograniczonego dostępu do informacji oraz błyskawicznego rozwoju sztucznej inteligencji problem dezinformacji i manipulacji w internecie staje się coraz bardziej powszechny i drażliwy. 

Obserwuj nas w Google News. Kliknij w link i zaznacz gwiazdkę

Celowo wprowadzają w błąd

Na pewno niejeden z was widział już zdjęcia czy filmy ośmieszające polityków, stworzone przez AI, na których wyglądali oni niemal identycznie jak prawdziwi. Podobnie sprawa wygląda z fałszywymi wiadomościami czy przeinaczonymi faktami, które celowo wprowadzają w błąd i często rozprzestrzeniają się szybciej niż prawdziwe newsy.  Nowoczesne technologie sprawiają, że rozpoznanie prawdy staje się prawdziwym wyzwaniem. Jak zatem podjąć rękawice i rzucić je internetowym manipulantom? W tym artykule znajdziecie kilka wskazówek, które pomogą w skutecznej weryfikacji informacji w sieci.

Tak działają mechanizmy manipulacji

Najpierw warto się zastanowić, co wykorzystują autorzy manipulacji i na czym żerują. Przede wszystkim na emocjach. Grają strachem, gniewem czy współczuciem. Użytkownicy zdecydowanie chętniej udostępniają treści, które wzbudzają emocje, nawet jeśli nie mają nic wspólnego z prawdą.

Znaczącą rolę odgrywa także efekt autorytetu. Niejednokrotnie fakenewsy prezentowane są w taki sposób, jakby pochodziły od ekspertów, oficjalnych instytucji czy znanych osób publicznych.

Mechanizmy manipulacji bazują na algorytmach mediów społecznościowych. Często fałszywe informacje dotyczą najnowszych i najpopularniejszych wydarzeń. Treści z dużą liczbą interakcji zyskują wyższy priorytet, co sprawia, że fałszywe wiadomości mogą zyskiwać większy zasięg niż rzetelne informacje. 

Wreszcie bardzo często nieprawdziwe informacje są wyrwane z kontekstu, podane w sposób selektywny, co prowadzi do powstania fałszywego obrazu rzeczywistości.

Jak rozpoznać prawdę od fałszu?

Oto kilka wskazówek, które mogą być pomocne w selekcji informacji:

  • Sprawdź źródło informacji. Upewnij się, że treść pochodzi z wiarygodnego źródła. Unikaj stron, które mają charakter sensacyjny lub są mało znane.
  • Przeanalizuj autorstwo. Sprawdź, kto jest autorem tekstu. Czy twórca ma udokumentowane doświadczenie w danej dziedzinie? Czy jego profil jest autentyczny?
  • Zweryfikuj datę publikacji. Fałszywe wiadomości często wykorzystują stare wydarzenia, przedstawiając je jako nowe.
  • Znajdź potwierdzenie w innych źródłach. Rzetelne informacje można znaleźć w wielu niezależnych źródłach. Jeśli coś wydaje się podejrzane, sprawdź, czy inne wiarygodne media również o tym piszą.
  • Przeanalizuj język i styl. Oszuści często używają emocjonalnego języka, który ma na celu wywołanie silnych reakcji.

 

 



Źródło: niezalezna.pl

#jak rozpoznać fakenewsa #manipulacja w internecie

arma