We współczesnym świecie niemal każdy buszuje w internecie. Większości użytkowników wydaje się, że są odporni na oszustwa i podstępy. Przecież słyszeli o fakenewsach, cudach sztucznej inteligencji i o tym, że nigdy nie wiadomo, kto siedzi po drugiej stronie. A jednak współczesne techniki manipulacji są tak wyrafinowane, że wystarczy odrobina braku czujności i już jesteśmy w sieci… kłamstw.
W czasach praktycznie nieograniczonego dostępu do informacji oraz błyskawicznego rozwoju sztucznej inteligencji problem dezinformacji i manipulacji w internecie staje się coraz bardziej powszechny i drażliwy.
Obserwuj nas w Google News. Kliknij w link i zaznacz gwiazdkę
Na pewno niejeden z was widział już zdjęcia czy filmy ośmieszające polityków, stworzone przez AI, na których wyglądali oni niemal identycznie jak prawdziwi. Podobnie sprawa wygląda z fałszywymi wiadomościami czy przeinaczonymi faktami, które celowo wprowadzają w błąd i często rozprzestrzeniają się szybciej niż prawdziwe newsy. Nowoczesne technologie sprawiają, że rozpoznanie prawdy staje się prawdziwym wyzwaniem. Jak zatem podjąć rękawice i rzucić je internetowym manipulantom? W tym artykule znajdziecie kilka wskazówek, które pomogą w skutecznej weryfikacji informacji w sieci.
Najpierw warto się zastanowić, co wykorzystują autorzy manipulacji i na czym żerują. Przede wszystkim na emocjach. Grają strachem, gniewem czy współczuciem. Użytkownicy zdecydowanie chętniej udostępniają treści, które wzbudzają emocje, nawet jeśli nie mają nic wspólnego z prawdą.
Znaczącą rolę odgrywa także efekt autorytetu. Niejednokrotnie fakenewsy prezentowane są w taki sposób, jakby pochodziły od ekspertów, oficjalnych instytucji czy znanych osób publicznych.
Mechanizmy manipulacji bazują na algorytmach mediów społecznościowych. Często fałszywe informacje dotyczą najnowszych i najpopularniejszych wydarzeń. Treści z dużą liczbą interakcji zyskują wyższy priorytet, co sprawia, że fałszywe wiadomości mogą zyskiwać większy zasięg niż rzetelne informacje.
Wreszcie bardzo często nieprawdziwe informacje są wyrwane z kontekstu, podane w sposób selektywny, co prowadzi do powstania fałszywego obrazu rzeczywistości.
Oto kilka wskazówek, które mogą być pomocne w selekcji informacji: