Administracja prezydenta USA Joe Bidena uwolniła 11 jemeńskich więźniów, którzy przez ponad 20 lat byli przetrzymywani w więzieniu Guantanamo bez postawienia im zrzutów – podała we wtorek agencja AP. Obecnie w Guantanamo przebywa 15 osób. W szczytowym okresie przetrzymywano ich tam blisko 800.
Pentagon poinformował w poniedziałek późnym wieczorem, że Jemeńczycy zostali przetransportowani do Omanu. Działanie to wiąże się z dążeniem administracji Bidena, by w ostatnich dniach jego prezydentury na wolność wyszły osoby, którym nie postawiono dotąd zarzutów.
Guantanamo, otwarte po atakach z 11 września 2001 r., stało się symbolem kontrowersji związanych z brutalnymi metodami przesłuchań i przetrzymywaniem więźniów bez procesów.
Za rządów prezydentów George'a W. Busha i Baracka Obamy uwolniono w sumie 697 osób, jednak zamknięcie placówki, zapowiadane przez Obamę i Joe Bidena, nie zostało zrealizowane przez brak zgody Kongresu.
Uwolnienie części więźniów w ostatnich tygodniach doprowadziło do tego, że obecnie w Guantanamo przebywa ich tam mniej niż w momencie otwarcia zakładu 11 stycznia 2002 r.
Według informacji Pentagonu z 15 osób wciąż przebywających w Guantanamo trzy kwalifikują się do uwolnienia, a sprawy kolejnych trzech zostaną ponownie zbadane. Pozostali zostali skazani za zbrodnie wojenne lub oskarżeni o nie, w tym ataki z 11 września 2001 r., zamach na amerykański niszczyciel USS Cole w 2000 r. oraz atak terrorystyczny na Bali w 2002 roku.