Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Czy odnaleziony wrak to statek Vasco da Gamy?

Wrak statku znaleziony w 2013 roku u kenijskiego wybrzeża Ngomeni, może być słynnym statkiem Vasco da Gamy – „Sāo Jorge”, który zatonął w 1524 roku podczas kolejnej podróży odkrywcy. Jeśli się to potwierdzi, będzie to nie tylko jeden z ważniejszych odnalezionych statków, które zapisały się w historii świata, ale i najwcześniejszy znany europejski wrak na Oceanie Indyjskim.

Portret Vasco da Gamy
Portret Vasco da Gamy
António Manuel da Fonseca - Suid-Afrikaanse Geskiedenis in Beeld

„Na razie nie wiemy tego na pewno” – powiedział Filipe Castro, archeolog morski z Uniwersytetu w Coimbrze w Portugalii i główny autor badania opublikowanego w „Journal of Maritime Archaeology”. Następnym krokiem jest przeprowadzenie badań archeologicznych raf koralowych o łącznej długości 25 kilometrów, rozciągających się na północ od Malindi do Ngomeni. Wrak leży pośród koralowców na dnie morskim.

Miejscowa ludność chroni wrak

„Mam przeczucie jednak, że to wyjątkowy skarb" – dodał Castro. Szczątki żaglowca odnalazł w 2013 roku archeolog Caesar Bita z Muzeów Narodowych Kenii, który obecnie pomaga zespołowi archeologów w bieżących pracach.

Władze Kenii myślą o zrobieniu z tego obszaru podwodnego muzeum.

Leżąc na płytkich wodach u wybrzeży Kenii, ten statek jest chroniony przez miejscową ludność, którą włączyliśmy do projektu archeologicznego i którą szkolimy, aby znalezisko było stale monitorowane.

– napisano w komunikacie prasowym Centrum Ekologii Funkcjonalnej.

Portugalczycy otwierają drogę do Indii

Vasco Da Gama, pionier szlaku morskiego z Europy na Ocean Indyjski, wypłynął w 1497 roku w swoją ostatnią podróż wraz z innymi 20 statkami. „Sāo Jorge” był jednym ze nich. Zatonął wówczas także „Nossa Senhora de Graça”, a jego wrak leży około 500 metrów od brzegu, na głębokości 6 metrów.

Dążąc do przekierowania handlu przyprawami, tkaninami i złotem na swoją korzyść – ze szkodą dla zachodniej Azji, Egiptu i Wenecji – Portugalczycy okrążyli Przylądek Dobrej Nadziei w 1498 roku, a flota, kierowana przez Vasco da Gamę, wykorzystując wiedzę zdobytą podczas wyprawy Bartolomeu Diasa w latach 1487–1488, a może także z podróży Pero de Covilham w 1494 roku, wdarła się do Oceanu Indyjskiego.

– pisał historyk Philippe Beaujard.

Uważa się, że Vasco da Gama używał „Sāo Jorge” podczas swoich licznych misji handlowych na wybrzeżu Afryki Wschodniej.

 



Źródło: niezależna.pl; ancient-originis.net

#Vasco da Gama #„Sāo Jorge” #portugalski odkrywca

Magdalena Łysiak