Im bardziej chcemy zbliżać się do standardów debaty obowiązującej w Europie, tym trudniej zrozumieć, czym tak naprawdę jest mowa nienawiści. Jest natomiast oczywiste, że w istocie ma niewiele wspólnego z nienawiścią, chyba że chodzi o nienawiść wobec osób podejrzanych o ten językowy dziwoląg.
Przykład ks. prof. Tadeusza Guza, który jest ścigany przez żydowską organizację za naukowe tezy głoszone podczas konferencji, to najlepszy dowód na to, że w przypadku spraw związanych z tzw. mową nienawiści wszystko postawione jest na głowie.
Pomimo umorzenia sprawy przez prokuraturę oraz organy dyscyplinarne KUL akt oskarżenia wobec księdza postanowiło sformułować żydowskie stowarzyszenie. Jego celem – zdaniem prawników z Ordo Iuris – jest wywołanie skandalu opartego na stereotypie Polaka antysemity. Niezależnie od finału sprawy nie po raz pierwszy okazuje się, że mowa nienawiści to tylko językowy wytrych na osoby niepokorne, samodzielnie myślące, które nie mieszczą się w narracji politycznej poprawności.