10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Igrzyska w cieniu skandalu. Soczi to ziemia ludobójstwa. Zobacz co ukrywa Kreml

Organizacja igrzysk w Soczi wywołała falę protestów wśród Czerkiesów (rdzennych mieszkańców terenów między Półwyspem Krymskim a współczesną Gruzją), którzy podkreślają, że teren na którym odby

@tutby
@tutby
Organizacja igrzysk w Soczi wywołała falę protestów wśród Czerkiesów (rdzennych mieszkańców terenów między Półwyspem Krymskim a współczesną Gruzją), którzy podkreślają, że teren na którym odbywają się zawody sportowe jest miejscem przemilczanego ludobójstwa. Jak informuje „Gazeta Polska Codziennie” Powstała nawet specjalna strona internetowa Nosochi2014.com, jednak władze na Kremlu robią wszystko aby stłumić protesty. Ostatnio aresztowany został nawet lider czerkieskiej mniejszości etnicznej.

Protesty Czerkiesów wzbudza organizacja zawodów sportowych w miejscu, w którym ginęli ich przodkowie. Przykładem jest Krasna Polana, gdzie odbywają się biegi i skoki narciarskie oraz kombinacja norweska. Czerkiescy działacze założyli stronę internetową Nosochi2014.com, na której miejsce igrzysk nazywają ziemią ludobójstwa. Niedaleko Soczi został aresztowany Asker Socht, który był organizatorem głośnych protestów przeciwko organizacji igrzysk w Rosji. Jego aresztowanie przedstawiciele czerkieskiej mniejszości etnicznej uważają za represję.

– Problemem nie jest to, czy i gdzie igrzyska mają być przeprowadzane. Chodzi o to, że przy ogłaszaniu tego wydarzenia nie wspomniano o nas ani słowem. Chcą o nas zapomnieć, jakbyśmy nigdy tu nie mieszkali – tłumaczy Abdullah Bersirow, czerkieski działacz i autor pomnika poświęconego temu narodowi, odsłoniętego w ub.r. w stolicy republiki autonomicznej Federacji Rosyjskiej, Adygei.

Jak wynika z informacji „Gazety Polskiej Codziennie”, zatrzymania wpisują się w zakrojoną na szeroką skalę operacji przeciwko działaczom czerkieskim, którą 7 lutego br. rozpoczęła obława w Nalczyku. Przedstawiciele mniejszości od 2007 r. (momentu ogłoszenia Soczi stolicą XXII Zimowych Igrzysk Olimpijskich) aktywnie protestują przeciw imprezie sportowej odbywającej się na terenach, z których się wywodzą.

- Północno-wschodnie wybrzeża Morza Czarnego były ojczyzną Czerkiesów od czasów starożytnych, a Soczi było ich stolicą. Czerkiesja już w V w. przyjęła chrzest. W późniejszych wiekach Czerkiesi walczyli z imperium osmańskim i Rosją. W 1864 r. zostali pokonani przez Rosjan w bitwie na Krasnej Polanie. Zwycięzcy poddali ich czystkom etnicznym. Źródła różnią się w sprawie liczby ofiar. Organizacje czerkieskie mówią, że z 2,5-milionowego narodu w XIX w. milion osób zostało zabitych lub zmarło w wyniku sztucznie wywołanego głodu. Według innych obliczeń zginęło 400 tys. osób. Ponadto 500 tys. zostało deportowanych do Turcji, a wielu wywiezionych nie przeżyło podróży – czytamy na łamach „Codziennej”.

Cały artykuł w dzisiejszym numerze "Gazety Polskiej Codziennie"
 
Kupujcie elektroniczną prenumeratę „Codziennej” „Nowego Państwa” i „Gazety Polskiej”! Pozwoli to nam uniknąć restrykcji ze strony kolporterów.
 

 



Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Jakub Jałowiczor