Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Orlenowi spada, Siemensowi rośnie. Politycy piszą o "koincydencji" i wskazują na sprawę... KPO

Niedawno przedstawiony przez polityków Koalicji Obywatelskiej i Polski 2050 projekt ustawy proponuje obciążenie finansowe Orlenu i liberalizację przepisów dot. farm wiatrowych. Wczoraj zareagowała na to giełda - w efekcie akcje Orlenu poszły mocno w dół, w przeciwieństwie do akcji spółek niemieckiego giganta - Siemensa. - Totalna opozycja szybko zaczęła spłacać dług wdzięczności wobec Berlina. Najpierw skok na Orlen, dzisiaj projekt wywłaszczania Polaków pod inwestycje niemieckiego lobby wiatrakowego. Akurat gdy Siemens ma poważne kłopoty finansowe - napisał na Twitterze Marcin Romanowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Gospodarka wskaźniki wykresy
Gospodarka wskaźniki wykresy
3844328 - pixabay.com

W sierpniu 2023 r. niemiecki gigant energetyczny, Siemens Energy, poinformował, że spodziewa się w tym roku straty w wysokości 4,5 mld euro w związku z "podupadającym biznesem związanym z turbinami wiatrowymi" w spółce Siemens Gamesa. W czerwcu tego roku ujawniono problemy techniczne jednej z czołowych turbin produkowanych przez Siemensa. W październiku Siemens Energy poinformowało o planach starania się o pomoc rządu federalnego Niemiec w uzyskaniu gwarancji finansowych. Kilka tygodni później poinformowano o przyznaniu przez rząd niemiecki i banki wsparcia w wysokości 15 mld euro.

Dziś ujawniono, że w przedstawionym w ostatnich dniach przez KO i Polskę 2050 projekcie ustawy o wsparciu odbiorców energii, znalazły się zapisy liberalizujące zasady budowy farm wiatrowych w Polsce. Oprócz zmienionej odległości od budynków mieszkalnych o 200 metrów w porównaniu do obowiązującej ustawy, pomysłodawcy optują za wywłaszczeniami osób prywatnych. Posłowie dopuszczają też budowę farm w parkach krajobrazowych. Jednocześnie, projekt ustawy zakłada, że w procesie "mrożenia" cen energii Orlen "dołoży" aż 15 mld zł, czyli mniej więcej połowę rocznego zysku. Ta informacja doprowadziła w środę do gwałtownego spadku wartości akcji polskiego koncernu na giełdzie, a co za tym idzie - spadku wartości firmy.

Jednocześnie wskazano, że wczoraj parkiet był łaskawy dla spółek Siemens, które zanotowały pewien wzrost w porównaniu z poprzednimi odczytami.

Pojawiły się komentarze, że taka koincydencja zdarzeń może nie być przypadkiem.

Sebastian Kaleta zwrócił uwagę również na okoliczności niedawnego przyznania Polsce pierwszej transzy z Krajowego Planu Odbudowy - w wysokości nieco ponad 5 mld euro.

-  Ostatnio rząd niemiecki udzielił jej  [spółce Siemens Energy] wielomiliardowej pomocy finansowej. Jedyną transzą KPO, której Komisja Europejska nie zablokowała Polsce jest ta na budowę wiatraków

– wskazał. 

Pojawiły się w sieci także poważne sugestie i ustalenia, które pokazują, że za ustawą przedstawioną przez posłów KO i PL2050 mogą stać lobbyści.


 

 

 



Źródło: niezalezna.pl

#Siemens #Orlen #wybory 2023

dm